ՏՄՊՊՀ-ն հորդորում է զերծ մնալ ծաղիկների գների բարձրացումներից
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը, հաշվի առնելով սոցիալական ցանցերում և մամուլում շրջանառվող տեղեկությունները ծաղկեպսակների և որոշ ծաղկի տեսակների գների բարձրացման վերաբերյալ, ուսումնասիրություն է իրականացրել շուկայում:
Հարկ է արձանագրել, որ ծաղկի աճեցմամբ ՀՀ-ում զբաղվում են հազարավոր փոքր ջերմոցային տնտեսություններ: Շուկան մրցակցային է, և չկան գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսվարողներ, հետևաբար ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն իրավասու չէ օրենքով սահմանված կարգով վարույթ հարուցել:
«Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով պատերազմական դրությունը և խնդրի բարոյական կողմը, հորդորում ենք տնտեսվարողներին այս դժվարին օրերին միասնականություն դրսևորել և զերծ մնալ գների բարձրացումներից», - ասված է ՏՄՊՊՀ հայտարարությունում։

ГКЗЭК Армении призывает воздержаться от повышения цен на цветы
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении провела изучение на цветочном рынке, учитывая распространяемые в социальной сети и СМИ сообщения о повышении цен на некоторые виды цветов и венки.
Комиссия отмечает, что выращиванием цветов в Армении занимаются тысячи малых парниковых хозяйств. На цветочном рынке нет хозяйствующих субъектов, занимающих доминирующее положение, следовательно, ГКЗЭК не вправе возбудить административное производство в установленном законом порядке.
«Тем не менее, учитывая военное положение и моральную сторону вопроса, призываем хозяйствующих субъектов проявить единство в эти сложные дни и воздержаться от повышения цен», - говорится в заявлении ГКЗЭК Армении.