«Հրապարակ». Վարչապետի հայտարարությունը կրքեր է բորբոքել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ իր ուղերձում, ի թիվս այլ հարցերի, հայտարարեց նաև, թե բանակցային այդ ֆորմուլան՝ «տարածքներ ոչ թե կարգավիճակի, այլ խաղաղության դիմաց», ինքը ժառանգություն է ստացել նախկիններից, բայց իրենց կառավարությունը հրաժարվել է դրանից՝ նախապատվությունը տալով նախ Արցախի կարգավիճակին։
Այս հայտարարությունը կրքեր է բորբոքել նախկին իշխող ուժի՝ ՀՀԿ-ի ներսում, անգամ տեղեկություն կար, որ չեն պատրաստվում անարձագանք թողնել և հենց երեկ հանդես կգան հայտարարությամբ՝ հիշեցնելով Սանկտ Պետերբուրգում և Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ սահմանին հետաքննող մեխանիզմների տեղադրման հետ կապված, որոնք էականորեն կփոխեին իրավիճակը, եթե պահպանվեին։
Պատահական չէ, որ ՀՀԿ-ականները երեկ հրաժարվում էին մեկնաբանել վարչապետի ուղերձը, իսկ ԱԺ նախկին նախագահ Սամվել Նիկոյանն էլ մեզ տեղեկացրեց՝ «ամենայն հավանականությամբ, կուսակցությունը հայտարարությամբ հանդես կգա», բայց հայտարարություն մինչև օրվա վերջը այդպես էլ չհրապարակվեց։ Տեղեկացանք, որ ՀՀԿ-ում քննարկումների արդյունքում եկել են եզրահանգման, որ դրա ժամանակը չէ»։

«Грапарак»: Заявление премьер-министра вызвало волну возмущение
Премьер-министр Никол Пашинян вчера в своем обращении в числе прочего заявил также, что эту переговорную базу – то есть «передача территорий не взамен статуса, а взамен мира» – он получил в наследство от прежней власти, однако их правительство отказалось от обсуждения этого вопроса в такой форме, отдавая предпочтение прежде всего статусу Нагорного Карабаха, пишет газета «Грапарак»
«Это заявление вызвало волну возмущения прежней правящей силы – Республиканской партии Армении. Есть также сведения, что они не собирались оставить это без ответа и хотели прямо вчера выступить с заявлением, напомнив о достигнутых в Санкт-Петербурге и Вене договоренностях – внедрении механизмов расследования нарушений режима перемирия и расширении мониторинговой миссии ОБСЕ, которые существенно изменили бы ситуацию, если бы сохранились.
Неслучайно, что представители РПА отказывались комментировать обращение премьер-министра, а бывший спикер парламента Самвел Никоян сообщил изданию, что "по всей видимости, партия выступит с заявлением", однако до конца дня заявление так не было опубликовано. Нам сообщили, что в результате обсуждений в РПА пришли к выводу, что сейчас не время для этого», - пишет газета.