Հույս ունենք՝ հայերը կկարողանան իրենց պաշտպանել Ադրբեջանի գործողություններից․ ԱՄՆ պետքարտուղար
Իրավիճակը Ադրբեջանում և Հայաստանում վտանգավոր է, հարցազրույցի ժամանակ ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն։
«Այժմ հայտնվել են թուրքերը, որոնք ռեսուրսներ են տրամադրում Ադրբեջանին՝ մեծացնելով ռիկը, մեծացնելով ռազմական հզորությունը՝ այս պատմական պայքարում, որ տեղի է ունենում 150 հազար բնակչություն ունեցող Լեռնային Ղարաբաղ կոչվող փոքր տարածքի համար», - ասել է Պոմպեոն։
Նա նշել է, որ կոնֆլիկտը բավականին երկարատև է, իսկ լուծումը միայն պետք է լինի բանակցությունների և խաղաղ քննարկումների միջոցով և ոչ զինված հակամարտության։
«Լուծումը միայն պետք է լինի բանակցությունների և խաղաղ քննարկումների միջոցով և ոչ զինված հակամարտության։ Եվ, իհարկե, ոչ երրորդ երկների, որոնք հայտնվում և վարձակալությամբ տալիս են իրենց ռազմական հզորությունները արդեն իսկ պայթյունավտանգ իրավիճակում։ Մենք հույս ունենք, որ հայերը կկարողանան իրենց պաշտպանել Ադրբեջանի գործողություններից, և նրանք բոլորը, մինչև դա տեղի ունենա, ճիշտ կմոտենան հրադադարին և կնստեն սեղանի շուրջ ու կփորձեն գլուխ հանել այս իրոք պատմական և բարդ խնդրից», -  ասել է Պոմպեոն։

Мы надеемся, что армяне смогут защититься от того, что делают азербайджанцы – госсекретарь США
То, что происходит сегодня в Азербайджане и Армении – это опасно, заявил госсекретарь США Майк Помпео в интервью The Erick Erickson Show.
«Теперь вмешались турки, которые предоставили ресурсы Азербайджану, увеличив риск, увеличив огневую мощь. Это историческая битва за место под названием Нагорный Карабах, небольшая территория с населением около 150 000 человек», - сказал Помпео.
Он отметил, что это давний конфликт, урегулирование которого должно осуществляться путем переговоров и мирных обсуждений, а не путем вооруженного конфликта.
«Урегулирование этого конфликта должно осуществляться путем переговоров и мирных обсуждений, а не путем вооруженного конфликта и, конечно же, не с участием третьих стран, которые готовы предоставить свою огневую мощь. Мы надеемся, что армяне смогут защититься от того, что делают азербайджанцы, и что они все, прежде чем это произойдет, добьются правильного прекращения огня, чтобы сесть за стол переговоров и попытаются разобраться в этом – то есть в том, что является действительно исторической и сложной проблемой», - заявил Майка Помпео.