ՌԴ ԱԴԾ-ն ահաբեկչություններ է կանխել Վոլգոգրադում
Վոլգոգրադում կանխվել են ահաբեկչություններ, ոչնչացվել է միջազգային ահաբեկիչների «Քաթիբա Թաուհիդ վալ-Ջաիհադ» բջիջը, ասված է ՌԴ ԱԴԾ-ի հայտարարության մեջ:
«Ռուսաստանի Դաշնության ԱԴԾ-ն կանխել է երկրում արգելված միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության «Քաթիբա Թաուհիդ վալ-Ջաիհադ» միջտարածաշրջանային բջիջի գործունեությունը, որի անդամները, Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի երկրներից մեկի բնիկները, նախատեսում էին դիվերսիա և ահաբեկչական գործողություններ Վոլգոգրադ քաղաքում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Ռուսաստանի ԱԴԾ-ի կողմից հարուցված քրեական գործի շրջանակներում միջոցներ են ձեռնարկվել տարածաշրջանում ահաբեկչությունը կանխելու համար:
«Ահաբեկչական գործողությունների համակարգումն իրականացվել է Սիրիայի տարածքից: Ձգտման օբյեկտներն էին իշխանության մարմինների շենքերը, ռազմական անձնակազմի բնակության վայրերը և պայթյունահրդեհավտանգ ձեռնարկությունները», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:

ФСБ предотвратила теракты в Волгограде
В Волгограде предотвращены теракты, разгромлена ячейка международных террористов из «Катиба Таухид валь-Джихад» (запрещенная в России), говорится в сообщении ЦОС ФСБ России.
«ФСБ РФ пресечена деятельность межрегиональной ячейки запрещенной в России международной террористической организации «Катиба Таухид валь-Джихад», члены которой, выходцы одной из стран Центрально-Азиатского региона, планировали диверсионно-террористические акты в городе Волгограде», - говорится в сообщении.
Отмечается, что в рамках возбужденного ФСБ России уголовного дела были приняты меры по недопущению теракта в регионе.
«Координация террористической деятельности осуществлялась с территории Сирии. Объектами устремлений выступали здания органов власти, места проживания военнослужащих и взрыво- и пожароопасные предприятия», - говорится в релизе.