Իրանական կողմին փոխանցվել է, որ ՊԲ-ն իրեն կարող է իրավունք վերապահել կործանիչ հարվածներ հասցնել ԻԻՀ սահմանային հատվածում գտնվող Ադրբեջանի ԶՈՒ-ին
16/10/2020 15:08
Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության ռազմական կցորդ գնդապետ Բահման Սադեղինի հետ:
Լևոն Այվազյանը տեղեկացրել է, որ, չնայած հայկական կողմի բազմաթիվ հորդորներին, Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակում են կուտակումները և գործողությունների իրականացումը ԻԻՀ սահմանի երկայնքով` այդպիսով պատսպարվելով պետական սահմանով: Իրանական կողմին ևս մեկ անգամ ներկայացվել է Ադրբեջանի ԶՈւ գործողությունների` Իրանի հետ սահմանից անվտանգ հեռավորության վրա տեղափոխելու անհրաժեշտությունը:
Արցախի պաշտպանության բանակի անունից փոխանցվել է, որ նշված հատվածում իրավիճակի անփոփոխ մնալու դեպքում, ՊԲ-ն իրեն իրավունք է վերապահում կործանիչ հարվածներ հասցնել տվյալ հատվածում գտնվող Ադրբեջանի զինված ուժերին, որի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:

Армия Карабаха готова к нанесению разрушительных ударов по частям ВС Азербайджана, расположенным у границы с Ираном
16/10/2020 15:22
Сегодня на встрече с военным атташе посольства Ирана в Армении Бахманом Садегини начальник оборонной политики и международного сотрудничества Минобороны Армении Левон Айвазян заявил о скоплениях и действиях ВС Азербайджана вдоль границы с Ираном.
«Несмотря на многочисленные призывы армянской стороны, ВС Азербайджана продолжают скопления и осуществление действий вдоль границы с Ираном, таким образом прикрываясь государственной границей. Иранской стороне вновь представлена необходимость переноса военных действий в безопасное от границы с Ираном расстояние», - сообщает пресс-служба Минобороны.
Левон Айвазян от имени Армии обороны Нагорного Карабаха сообщил, что в случае, если ситуация на данном направлении останется без изменений, то карабахская сторона оставляет за собой право нанесения разрушительных ударов по ВС Азербайджана на данном участке, последствия за которые будет нести военно-политическое руководство Азербайджана.