ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ զրույցում մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրադրության վերջին զարգացումների վերաբերյալ
Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ, տեղեկացնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած աննախադեպ լայնամասշտաբ ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրադրությունը: Նախարարը իր խորին մտահոգությունն է հայտնել ադրբեջանական զինուժի կողմից տարբեր տրամաչափի զինատեսակների կիրառմամբ Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորման առնչությամբ:
Զրույցի ընթացքում նախարար Մնացականյանը նշել է, որ Ադրբեջանը մինչ օրս չի կատարում հոկտեմբերի 10-ին կրակի դադարեցման վերաբերյալ նախարարական մակարդակով ձեռք բերված համաձայնությունը և շարունակաբար թիրախավորում է խաղաղ բնակչությանը՝ պատճառելով մարդկային կորուստներ:
Նախարար Մնացականյանն ընդգծել է նաև Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական սարդիչ գործողությունների անթույլատրելիությունը:
ԱԳ նախարարը խորը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայում Թուրքիայի ներգրավվածությամբ, ինչը դրսևորվում է վերջինիս անմիջական ռազմական մասնակցությամբ և Մերձավոր Արևելքից Ադրբեջան օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղափոխմամբ, ինչը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության համար:
Նախարար Մնացականյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի գործողություններն առավել ընդգծում են Արցախի ժողովորդի գոյութենական վտանգը և հրամայական դարձնում այն չեզոքացնելու ուղղությամբ միջազգային հանրության գործուն ջանքերի ձեռնարկումը, այդ թվում՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման և իր պատմական հայրենիքում ազատ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրականացման միջոցով:
ՀՀ ԱԳ նախարարը, ներկայացնելով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, առանձնահատուկ կարևորել է ՄԱԿ-ի և իր համապատասխան մարմինների կողմից հումանիտար աջակցության հասանելիության անհապաղ ապահովումը տեղում՝ մեղմելու Արցախի քաղաքացիական բնակչության տառապանքները և հասցեագրելու նրանց առաջնահերթ կարիքները՝ համաձայն ՄԱԿ նպատակների ոգուն:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրադրության վերջին զարգացումների վերաբերյալ և ընդգծել ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման և խնդրի կարգավորման շուրջ բանակցությունների վերսկսման կարևորությունը:

Генсек ООН выразил глубокую обеспокоенность в связи с последними развитиями в зоне карабахского конфликта
16/10/2020 13:32
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 15 октября провел телефонный  разговор с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Глава МИД Армении представил генеральному секретарю ООН ситуацию, которая создалась в результате развязанной Азербайджаном при поддержке Турции широкомасштабной военной агрессии против Арцаха. Министр выразил глубокую обеспокоенность в связи с преднамеренным обстрелом азербайджанскими вооруженными силами с применением вооружения различного калибра мирного населения и инфраструктур Арцаха.
Зограб Мнацаканян отметил в ходе беседы, что Азербайджан до сих пор не выполняет достигнутую на министерском уровне в Москве договоренность о прекращении огня и продолжает целенаправленный обстрел мирного населения, что приводит к людским потерям.
Министр иностранных дел Армении выразил обеспокоенность в связи с участием в боевых действиях в Карабахе привлеченных Турцией иностранных наемников-террористов.
По словам Мнацаканяна, международное сообщество должно нейтрализовать экзистенциальную угрозу народу Карабаха путем признания права этого народа на самоопределение.
Глава МИД Армении, представив создавшуюся в Арцахе гуманитарную ситуацию, особо подчеркнул  важность обеспечения гуманитарного содействия ООН в Карабахе.
Генеральный секретарь ООН выразил глубокую обеспокоенность в связи с последними развитиями в зоне карабахского конфликта и отметил необходимость скорейшего прекращения огня и возобновления переговоров.