ՀԱՊԿ-ը նախատեսում է իր խաղաղապահներին ՄԱԿ-ում ընդգրկելու շուրջ բանակցություններ սկսել 2021 թվականին
ՀԱՊԿ-ը մտադիր է ավարտել անհրաժեշտ իրավական աշխատանքն այս տարի՝ ՄԱԿ-ում իր խաղաղապահ առաքելությունն ընդգրկելու համար: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
Գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խաղաղապահ ուժերի զարգացման հեռանկարային ոլորտներից մեկը նրանց մասնակցությունն է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո գործողություններին:
«ՄԱԿ-ի քարտուղարության ստորաբաժանումների կողմից մեծ աշխատանք է կատարվել, մենք այնտեղ աջակցություն ենք ստացել: Այժմ աշխատանքներ են տարվում՝ մեր օրենսդրությունը միջազգային կազմակերպության չափանիշներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ: Կարծում եմ, որ այս տարի մենք կավարտենք իրավական աշխատանքը և հաջորդ տարի կսկսենք հատուկ բանակցություններ ՄԱԿ-ում խաղաղապահ առաքելության ընդգրկման շուրջ», - նշել է Ստանիսլավ Զասը:
Նա հիշել է, որ ՀԱՊԿ հիմնական նպատակը միջազգային խաղաղության և տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդումն ու պահպանումն է ոչ թե ռազմական, այլ քաղաքական միջոցներով: Դրա համար կան լավ պատրաստված ստորաբաժանումներ, որոնք ունակ են լուծել խաղաղապահ խնդիրները, պայմաններ ստեղծել հակամարտող կողմերին տարանջատելու, բանակցային գործընթաց սկսելու և ընդհանրապես խաղաղություն հաստատելու համար:
«Մենք մշակել ենք բոլոր անհրաժեշտ իրավական հիմքերը խաղաղապահ գործողություններ իրականացնելու համար և ձևավորել ենք համապատասխան ուժեր և միջոցներ: ՀԱՊԿ-ում խաղաղապահների ընդհանուր թիվը կազմում է 3,6 հազար մարդ՝ բոլոր մասնակից երկրներից: Նրանք լավ պատրաստված են, այս ստորաբաժանումների զինծառայողների մեծ մասը խաղաղապահ գործողություններին մասնակցելու փորձ ունի», - ավելացրել է Զասը:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի լուծման գործում ՀԱՊԿ խաղաղապահներին ներգրավելու հարց օրակարգում չկա: Իրավիճակի կարգավորմանն ուղղակիորեն ներգրավված են Հայաստանն ու Ադրբեջանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրները:

ОДКБ планирует в 2021 году начать переговоры по включению своих миротворцев в ООН
ОДКБ планирует в этом году завершить необходимую правовую работу по включению своей миротворческой миссии в Организацию Объединенных Наций, заявил журналистам генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась, передает корреспондент БЕЛТА.
Генсек отметил, что одно из перспективных направлений развития миротворческих сил Организации Договора о коллективной безопасности - участие их в операциях под эгидой ООН.
«Большая работа проведена подразделениями Секретариата Организации Объединенных Наций, мы получили там поддержку. Сейчас ведется работа по корректировке нашего законодательства под стандарты международной организации. Думаю, в этом году завершим правовую работу и в следующем приступим к конкретным переговорам по включению миротворческой миссии в ООН», - отметил Станислав Зась.
Он напомнил, что главная цель ОДКБ - укрепление и поддержание международного мира и региональной безопасности не военными средствами, а политическими. Для этого есть хорошо подготовленные подразделения, способные решать миротворческие задачи, создавать условия для разъединения конфликтующих сторон, начала переговорного процесса и в целом налаживания мира.
«У нас отработана вся необходимая правовая база для проведения миротворческих операций и сформированы соответствующие силы и средства. В ОДКБ общая численность миротворцев составляет 3,6 тыс. человек из всех стран-участниц. Они хорошо подготовлены, большая часть военнослужащих этих подразделений имеют опыт участия в миротворческих операциях», - добавил Станислав Зась.
Генсек ОДКБ также подчеркнул, что сейчас в повестке дня не стоит вопрос подключения миротворцев ОДКБ к урегулированию ситуации в Нагорном Карабахе. К решению ситуации привлечены непосредственно Армения и Азербайджан и страны Минской группы ОБСЕ.