Միջազգային հանրությունից իմ ակնկալիքը հստակ է՝ Լեռնային Ղարաբաղի պարագայում կիրառել անջատում հանուն փրկության սկզբունքը. Նիկոլ Փաշինյան
16/10/2020 16:07
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Լեռնային Ղարաբաղի ողջ պատմության ընթացքում, բնակչության 80 և ավելի տոկոսը եղել են հայեր և հիմա նրանք կանգնած են իրենց հայրենիքը, իրենց երկիրը, իրենց տունը, իրենց բնակավայրը կորցնելու վտանգի առաջ: Միջազգային հանրությունից իմ ակնկալիքը հստակ է՝ Լեռնային Ղարաբաղի պարագայում կիրառել անջատում հանուն փրկության սկզբունքը»:

Armenia’s PM: My expectation from international community is clear - in Karabakh's case recognize right to self-determination for the sake of salvation
16/10/2020 16:13
Throughout history, Armenians constituted over 80% of the population in Nagorno-Karabakh; they are today facing the threat of being deprived of their homeland, their country and their place of residence, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview to Swiss TV.
“My expectation from the international community is clear: to recognize their right to self-determination for the sake of salvation,” he said.