«Ես վաղուց գիտեի, թե ում հետ գործ ունենք». Լապշինը մեկնաբանել է հայ գերիների գնդակահարման տեսանյութը
16/10/2020 10:52
Բլոգեր, լրագրող Ալեքսանդր Լապշինը Facebook- ի իր էջում մեկնաբանել է ադրբեջանի կողմից հայ գերիների գնդակահարման տեսանյութը:
«Այս օրերին, երբ ամբողջ աշխարհը ցնցված է Հադրութի մերձակայքում ադրբեջանական զինուժի կողմից քաղաքացիական անձանց դաժան գնդակահարությունից, ես միայն կարող եմ ասել. Ես վաղուց գիտեի, թե ում հետ գործ ունեինք: Սա այն դեպքն է, երբ բացատրությունները չեն գործում, ասում են՝ ոչ թե ադրբեջանցի զինվորականներն էին կրակում, այլ սիրիացի ջիհադիստները, ովքեր եկել էին՝ օգնելու փրկել Իլհամ Ալիևի իշխանությունը: Ոչ, սա մաքուր ադրբեջանական ելույթ է, ինչպես ասում են ինձ ծանոթ ադրբեջանցի ընդդիմադիրները, և ես նաև հարցրի, թե աջ կողմում բետոնե բլոկի վրա գրված «Ադրբեջան» բառի կողքի գրությունը ինչ է խորհրդանշում, և նրանք պատասխանեցին, որ, ամենայն հավանականությամբ, մարդասպանները գրել են են իրենց գումարտակի կամ 088 ստորաբաժանման անվանումը:
Հիշեցնեմ, որ սկզբում ադրբեջանական ԶԼՄ-ները և նրանց բոլոր բլոգերները ուրախությամբ հայտնում էին, որ նրանք բռնել են հայերին՝ կտրելով գործընթացի տեսանյութից բուն գնդակահարության պահը: Բայց նրանք իրենք սկսեցին միմյանց ուղարկել ձայնագրության ամբողջական տարբերակը՝ մահապատժի հետ միասին և ցնծալով, թե որքան հզոր են իրենք. նրանք գնդակահարել են երկու խաղաղ բնակչի, այդ թվում նաև ծերունու: Ձայնագրությունը հայտնվել է Ադրբեջանից դուրս: Դրանից հետո ադրբեջանական լրատվամիջոցները վախեցան և հեռացրեցին գերի վերցնելու պատմությունները՝ նշելով, որ դա կեղծ է և առաջին անգամ են տեսնում այն: Բայց Google-ը հիշում է ամեն ինչ:
Ամեն ինչ տեղի էր ունենում այնպես, ինչպես 2017-ի սեպտեմբերի 10-ի լույս 11-ի գիշերը Բաքվի բանտում ինձ վրա հարձակման պատմության մեջ: Նախ՝ չորսիս հարձակման ենթարկեցին, ծեծեցին ու խեղդեցին: Հետո վախենալով, որ կմեռնեմ (գուցե նպատակը ոչ թե սպանելն էր, այլ ինձ վիրավորելը և վախեցնելը), նրանք փորձեցին ներկայացնել, թե ես ինքնասպանություն եմ գործում՝ կախվելու միջոցով: Բայց Լապշինը, ըստ ամենայնի, չէր ուզում մահանալ, իսկ ժամանակն անցնում էր, հավանաբար բանտի պահակները վազելով եկան ինձ մոտ և խառնաշփոթ սկսվեց: Եվ նրանք որոշեցին, որ անհրաժեշտ է փրկել, այլ ոչ թե սպանել: Եվ արդեն մի քանի ժամ անց նրանց բոլոր լրատվամիջոցները հայտարարեցին, որ Լապշինն իրեն կախել է, բայց բանտի հերոս պահակները փրկել են ինձ: Դրանից հետո լրջորեն վախեցած նախագահ Ալիևը ներում շնորհեց ինձ՝ առանց ներման խնդրանք գրելու: Չորրորդ օրը ուղիղ Բաքվի հիվանդանոցներից մեկի վերակենդանացման բաժանմունքից ինձ Իսրայել ուղարկեցին:
Մարդասպանները հաշվի չեն առել մի բան. Անկախ նրանից, թե ինչպես է Իսրայելը զենք վաճառում Ալիևի ռեժիմին, կա արտասահմանյան բանտարկության վայրերից ժամանած անձանց ընդունելու ստանդարտ ընթացակարգ: Կոչվում է բժշկական զննում: Նրանք ինձ տեղափոխեցին հիվանդանոց հենց Թել Ավիվի ինքնաթիռից և ենթարկեցին ամբողջական ստուգման՝ արձանագրելով բազմաթիվ կոտրվածքներ, վնասվածքներ, հեմատոմաներ և այս մասին զեկուցագիր տրվեց: Բացի այդ, նմանատիպ ստուգումներ են իրականացվել փորձագետների կողմից Ռուսաստանում և Նիդեռլանդներում, և նրանք նաև հրապարակել են իրենց կարծիքը: Եզրակացության հիման վրա իմ փաստաբանները Ադրբեջանի Հանրապետության դեմ հայց են ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Ձեր կարծիքով, ի՞նչ պատասխանեցին Բաքվի իշխանությունները: Այն, որ Իսրայելի, Նիդերլանդների և Ռուսաստանի փորձագետները անգործունակ են և ավելին, նրանք աշխատում են հայկական կողմի շահերից ելնելով: Եվ, որ ոչ ոք չի հարձակվել կամ խեղդել ինձ, և որ դա կեղծ է: Բնականաբար, Եվրոպական դատարանը չընդունեց այս բացատրությունները, և գործը այժմ քննվում է դատարանի կողմից:
Ավելին, Եվրոպական դատարան ներկայացնելով գոտին, որով ես իբր կախվել էի, նրանք մոռացել էին, որ նախկինում դատարանին տրամադրել էին իմ ունեցվածքի գույքագրումը բանտի խցում, որտեղ գոտին չկար: Այդ դեպքում որտեղի՞ց այն: Որ կատակից է այն. «Շտիրլիցը դեռ երբեք այսքան մոտ չի եղել ձախողմանը»:
Համաձայնեք, որ պաշտոնական Բաքվի պահվածքը Հադրութի այս երկու բնակիչների մահապատժի ենթարկելու դեպքում և իմ դեպքում լրիվ նույնն է: Սա է նրանց աշխատանքի ձևը», - գրել է նա:

«Я давно знал, с кем мы имеем дело»: Лапшин прокомментиров видеозапись растрела армянских пленных
Блогер, журналист Александр Лапшин на своей странице Facebook прокомментиров видеозапись  растрела азербайджанскими ВС армянских пленных.
«В эти дни, когда весь мир шокирован жестоким расстрелом азербайджанскими военными мирных жителей возле Гадрута, мне лишь остается сказать - я давно знал, с кем мы имеем дело. Это тот случай, когда не работают объяснения, мол, расстреливали не азербайджанские военные, а сирийские джихадисты прибывшие на помощь спасать власть Ильхама Алиева. Нет, это чистая азербайджанская речь, как говорят знакомые мне азербайджанские оппозиционеры и еще я спросил, что там справа за надпись на бетонном блоке со словами "Азербайджан" и они ответили, что по всей видимости убийцы подписали название своего батальона, либо подразделения 088.
Напомню, что вначале СМИ Азербайджана и все их блогеры радостно сообщили, что взяли в плен армян, вырезав из первоначального видео сам факт расстрела. Но сами же стали рассылать друг-другу полную версию записи с расстрелом и смаковать, какие он крутые - расстреляли двух мирных жителей, включая глубокого старика. И в итоге запись попала за пределы Азербайджана. После этого СМИ Азербайджана испугались и удалили сюжеты с арестом, заявив, что это фальшивка и впервые ее видят. Но Гугл все помнит.
Один в один как в истории с нападением на меня в бакинской тюрьме в ночь с 10 на 11 сентября 2017. Вначале вчетвером напали, избили и задушили. Потом испугавшись, что я умру (возможно цель была не убить, а травмировать и испугать), они имитировали повешение, надев мне на шею ремень и повесив в камере. Но Лапшин видимо не хотел умирать, а время шло, вероятно прибежали тюремные охранники, началась неразбериха и суета. И решили, что надо спасать, а не добивать. И уже пару часов спустя во всех их СМИ заявили, что Лапшин повесился, но героические тюремные охранники меня спасли. После чего всерьез перепугавшийся президент Алиев меня помиловал даже без того, чтобы я написал заявление о помиловании и отправил на четвертый день прямо из реанимации бакинского госпиталя в Израиль.
Одного не учли душегубы. Как бы Израиль не продавал оружие режиму Алиева, но существует стандартная процедура приёма лиц, прибывших из мест лишения свободы за границей. Называется медицинское освидетельствование. Прямо с трапа самолета в Тель-Авиве меня отвезли в больницу и провели полную проверку, зафиксировав многочисленные переломы, травмы, гематомы и об этом выдали заключение. Также, подобные проверки были проведены экспертами в России и в Нидерландах и те тоже выдали свое заключение. На основании заключения моими адвокатами был подан судебный иск против Азербайджанской республики в Европейский суд по правам человека.
Как вы думаете, что власти Баку заявили в ответ? Что эксперты Израиля, Нидерландов и России некомпетентны и более того, работают в интересах армянской стороны. И что никто на меня не нападал, не душил и что это фейк. Естественно, что Европейский суд эти объяснения не принял и дело сейчас рассматривается судом.
Более того, представив в Европейский суд ремень, а котором якобы я сам повесился, они забыли, что ранее предоставляли в суд опись моего имущества в камере тюрьмы, где ремня не было. Тогда откуда он взялся. Как в том анекдоте "Никогда еще Штирлиц не был так близок к провалу".
Согласитесь, что поведение официального Баку и в случае расстрела этих двух жителей Гадрута и в моем случае совершенно одинаковое. Это стиль их работы», - написал он.