Միջազգային հանրությունը պետք է տարբերակի՝ ովքեր են «յուղ լցնում կրակին» և ովքեր են որդեգրել կառուցողական մոտեցում. Հունաստանի ԱԳ նախարարը՝ պատերազմի մասին
16/10/2020 13:55
Աթենքից հետևում ենք տարածաշրջանում զարգացումներին, ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ ճեպազրույցում ասաց աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Հունաստանի ԱԳՆ ղեկավար Նիկոս Դենդիասը՝ ավելացնելով, որ ողջունում են զինադադարի հայտարարությունը:
«Մեզ մտահոգում են դրա խախտումները: Հրադադարը պետք է հարգվի, տևական լուծումների կարելի է հասնել միայն դիվանագիտական միջոցերով՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադառնալով», - ասաց Դենդիասը:
Նրա խոսքով՝ կարևոր է, որ միջազգային հանրությունը տարբերակի՝ ովքեր են «յուղ լցնում կրակին» և ովքեր են որդեգրում կառուցողական մոտեցում ու կողմնակից են խաղաղ տարբերակին:
«Հստակ է, որ պետք է վերջ դրվի օտար միջամտությունը: Անկարայի միջամտությունն իրականում մտահոգիչ է: Հունաստանն այդ մասին բարձրաձայնել է: Մենք առաջարկեցինք ԵՄ-ին կոչ անել՝ դադարեցնելու արտաքին կողմերի ներգարվվածությունը», - ասաց նախարարը՝ ավելացնելով, որ խորհրադակցությունների համար հետ են կանչել Բաքվում իրենց դեսպանին, իսկ կեղծ լուրերը չեն հանդուրժելու:
Հունաստանի ԱԳՆ ղեկավարը նաև տեղեկացրեց, որ Զոհրաբ Մնացականյանին ներկայացրել է ապօրինի գործողությունները Սիրիայում, Իրաքում,Կիպրոսում: Նա ընդգծեց, որ «բոլորի դեպքում ընդհանուր հայտարարը Թուրքիան է»:

International community should clearly differentiate between the instigators of the conflict and those calling for peace: Greek FM
16/10/2020 14:23
We are following the developments in the region, Greek Foreign Minister Nikos Dendias said at a joint press conference with Armenia’s FM Zohrab Mnatsakanyan in Yerevan, adding that they hail the statement on cessation of hostilities.
“We are, though, very concerned with their violations. The ceasefire must be respected, lasting solution may be reached only in diplomatic way by returning to the table of negotiations,” Dendias said.
The Greek minister said the international community must clearly differentiate between those “pouring oil to the fire” and those who have adopted constructive position and are for peaceful settlement.
“The need to stop the foreign interference is clear. Ankara’s interference is really worrying. Greece has voiced about it. We offered the EU to call for ending the involvement of external sides,” the minister said, adding that they have recalled their ambassador from Baku for consultations and will not tolerate false information.