ՀՀ մեկ տասնյակից ավելի կուսակցություններ կառավարությունից պահանջում են հայրենիքի պաշտպանությունը կազմակերպելու համար ներգրավել ԱՀ և ՀՀ նախկին և գործող բարձրաստիճան պաշտոնյաներին
17/10/2020 15:17
Այս օրերին ՀՀ կուսակցությունները ցուցաբերել են բացառիկ համերաշխություն և միասնականություն: Հենց սեպտեմբերի 27-ին շուրջ 14 քաղաքական ուժեր, մի կողմ դնելով տարաձայնությունները, հայտարարել են, որ կանգնում են հայկական երկու պետությունների կողքին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը՝ հնչեցնելով Հայաստանում գործող մի շարք կուսակցությունների համատեղ հայտարարությունը:
«Ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան, միջազգային ահաբեկաչական տարբեր խմբավորումների ներգրավմամբ, վերածվել է գլոբալ անվտանգությանն ուղղված վտանգի: Հայության համար հայրենականի վերածված պատերազմը նոր ծավալներ է ստանում: Պատերազմը սանձազերծած ագրեսորները՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան անհաղորդ են միջազգային հանրության՝ անհապաղ հրադադար հաստատելու և ռազմական ճանապարհով հիմնախնդրի լուծումը բացառելու պահանջներին: Ավելին, առաջին իսկ պահից Ադրբեջանը խախտել է Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի հաստատման համաձայնությունը:
Օրհասական այս իրավիճակում ռազմական, քաղաքական և դիվանագիտական ճակատներում բեկում մտցնելը հրամայական է:
Դիմում ենք ՀՀ կառավարությանը և պահանջում՝
հրատապ կարգով ստեղծել ռազմաքաղաքական հարցերի օպերատիվ կառավարման շտաբ՝ պետական հատուկ մարմին՝ օժտելով այն օպերատիվ գործողություններ ծրագրելու և համակարգելու իրավասություններով,
հայրենիքի պաշտպանությունը կազմակերպելու համար ներգրավել Արցախի և Հայաստանի նախկին և գործող նախագահներին, վարչապետերին, ՊՆ և ԱԳ նախարարներին, փորձառություն ունեցող այլ անձանց», - ասաց Իշխան Սաղաթելյանը:

Свыше 10 партий призывают правительство для эффективной организации защиты Родины вовлечь бывших и действующих высших должностных лиц Армении и Арцаха
17/10/2020 16:00
Политические партии Армении в эти дни продемонстрировали уникальную консолидацию и единство. С 27 сентября 14 политических сил, оставив в стороне разногласия, выступили с совместным заявлением, отметив, что поддерживают два армянских государства, заявил сегодня член Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян, представляя совместное заявление свыше 10 политических партий Армении.
«Сегодня 20-й день развязанной Азербайджаном и Турцией войны. Весь армянский народ, парламентские и внепарламентские силы объединили свои усилия для противодействия угрозе существования в отношении двух наших армянских республик. Ставшая для армян отечественной война приобретает новые масштабы. Развязавшие войну агрессоры – Азербайджан и Турция – игнорируют требование международного сообщества немедленно установить перемирие и исключить решение конфликта военным путем. Более того, с первой же минуты Азербайджан нарушил достигнутое при посредничестве Российской Федерации соглашение об объявлении гуманитарного перемирия.
В этой критической ситуации необходим прорыв на военном, политическом и дипломатическом фронтах, сложившаяся ситуация требует всецелой и беспрецедентной мобилизации общенационального потенциала.
Обращается к правительству Армении и требуем:
1. В срочном порядке создать штаб – государственный специальный орган по оперативному управлению военно-политическими вопросами, наделив его полномочиями по принятию решений, планированию и координации действий.
2. Для эффективной организации защиты Родины вовлечь бывших и действующих президентов Армении и Арцаха, премьер-министров, министров обороны, глав МИД и других лиц с военным и политическим опытом».