Դատարանն այսօր կքննի Գագիկ Ծառուկյանի կալանքը գրավով փոխարինելու պաշտպանների միջնորդությունը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, քննվելու է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ նրա պաշտպանների միջնորդությունը։
«Հուսով ենք, որ գոնե Հայաստանի և Արցախի համար այս կարևորագույն պահին  դատավորը և մյուս շահագրգիռ անձինք կգիտակցեն համերաշխության և միասնության խիստ անհրաժեշտությունը և օրենքի հիման վրա ազատ կարձակեն խորհրդարանական 2-րդ ուժի ղեկավարին։
Ակնհայտ է, որ միջին ծանրության հանցագործության համար մեղադրվող Գագիկ Ծառուկյանին այլևս կալանքի տակ պահելու որևէ իրավական հիմք և անհրաժեշտություն չկա, փոխարենն առկա է նրան ազատ արձակելու հանրային պահանջ։
Վստահ եմ, որ որևէ մեկը չի կարող այս օրհասական  պահին Գագիկ Ծառուկյանին կալանքի տակ պահելու որևէ  օբյեկտիվ անհրաժեշտություն նշել, իսկ հակառակի վերաբերյալ հիմնավորումները բազմաթիվ են, ինչի վերաբերյալ հրապարակային արտահայտվել են նաև բազմաթիվ հասարակական, քաղաքական գործիչներ, կուսակցություններ և ՀՀ քաղաքացիներ», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Ծառուկյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։

Суд сегодня рассмотрит ходатайство адвокатов об освобождении Гагика Царукяна под залог
Сегодня в суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна будет рассмотрено ходатайство адвокатов председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна о замене меры пресечения в виде содержания под стражей на залог.
«Надеемся, что хотя бы в столь важный момент для Армении и Арцаха судья и другие заинтересованные лица осознают крайнюю необходимость солидарности и единства, и на основании закона освободят лидера второй парламентской силы.
Очевидно, что отныне нет никаких правовых оснований и необходимости в содержании под стражей Гагика Царукяна, обвиняемого в совершении преступления средней тяжести.
Напротив, налицо общественное требование по его освобождению.
Уверен, что никто не может в столь судьбоносный момент представить какую-либо объективную необходимость в содержании Гагика Царукяна под стражей, а обоснований обратного – множество, о чем публично высказывались многочисленные общественные, политические деятели, партии и граждане Армении», - написал адвокат Гагика Царукяна Ерем Саркисян на своей странице в Facebook.