Հայ ռազմագերիների գնդակահարության տեսանյութի փաստով երեկ կրկին դիմել ենք Եվրոպական դատարան. Եղիշե Կիրակոսյան
19/10/2020 13:20
Հաշվի առնելով վերջին շաբաթվա ընթացքում հրապարակված տարբեր տեսանյութերի առկայությունը՝ երեկ կրկին դիմել ենք Եվրոպական դատարանին: Այդ տեսանյութերում հստակ երևում են ադրբեջանցի զինվորականների կողմից հայ ռազմագերիների կամայական գնդակահարությունների, դիակների անարգման, գլխատումների դրվագներ, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
«Դիմել ենք Եվրոպական դատարան՝ կիրառված միջանկյալ միջոցի շրջանակներն ընդլայնելու խնդրանքով: Դատարանի կողմից առաջիկա օրերին պատասխան ենք ակնկալում: Հուսանք, որ այն կլինի դրական: Իհարկե, սա բարդ պրոցես է, պատերազմական գործողություններ են ընթանում, սակայն կարծում եմ՝ հիմա և հետո էլ այդ քայլերը շատ կարևոր են լինելու», - ասաց բանախոսը:

Армения снова обратилась в ЕСПЧ по факту видеозаписи о расстреле армянских военнопленных – Егише Киракосян
19/10/2020 14:07
Учитывая распространенные за последнюю неделю различные видеозаписи, правительство Армении вчера снова обратились в Европейский суд по правам человека.
В этих видеозаписях четко видно, как азербайджанские военнослужащие расстреливают армянских военнопленных, обезглавливают и надругаются над их телами, заявил сегодня на пресс-конференции представитель Республики Армения в Европейском суде по правам человека Егише Киракосян.
«Мы обратились в Европейский суд с просьбой расширить рамки примененной промежуточной меры. В ближайшие дни ожидаем ответа от суда. Конечно, это сложный процесс, идут военные действия, но я считаю, что как сейчас, так и будущем эти шаги очень важны», - сказал Егише Киракосян.