Ադրբեջանը և Թուրքիան Ղարաբաղում փորձում են վերստեղծել Օսմանյան կայսրությունը. Միլոնով
Թուրքիան և Ադրբեջանը ակտիվորեն օգտագործում են արգելված զենք Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում: Միաժամանակ, ռազմական անօդաչու թռչող սարքերն արդեն թռչում են Հայաստանի տարածք՝ ռմբակոծելու համար: Այս մասին Հանրային լրատվական ծառայությանը տված հարցազրույցում ասել է հակամարտության գոտի այցելած ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Վիտալի Միլոնովը:
Խորհրդարանականը պատմել է, որ եթե նույնիսկ նախապես իմանար Ադրբեջանի կողմից անձնական պատժամիջոցների ներդրման մասին, միևնույն է, կգնար հակամարտության գոտի: Նա հակամարտության կողմերից մեկի գործողությունները անվանում է «պատգամավորներին ճնշելու փորձ»:
«Ղարաբաղի տարածքում նրանց նպատակն է ոչնչացնել բոլոր կենդանի էակներին: Ես միանգամայն ճիշտ եմ վարվել և ոչ մի վայրկյան չեմ զղջում դրա համար: Նույնիսկ եթե ես իմանայի, թե ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ, ես նորից կանեի դա առանց երկմտելու: Ես այս բոլոր պատժամիջոցներն ու բողոքի նոտաները համարում եմ զայրացնող, քանի որ սա ռուս պատգամավորների վրա ճնշում գործադրելու անուղղակի փորձ է: Ես շատ լավ հասկանում եմ, թե որտեղ են ծնվում այսպես կոչված փորձագետները, որոնք սիրում են քյաբաբ ծամել ու խոսել Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ միավորվելու անհրաժեշտության մասին: ԱԹՍ-ներն արդեն թռչում են դեպի մեզ՝ մեր դաշնակից պետություն: Եվ դրանք ոչ թե ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքեր են, այլ թուրքական: Եվ նրանք ռմբակոծում են ոչ թե ռազմական, այլ քաղաքացիական օբյեկտներ: Ղարաբաղի տարածքում նրանց նպատակը բոլոր կենդանի էակների ոչնչացումն է», - ասել է նա:
Վիտալի Միլոնովի խոսքով՝ ինքն անձամբ համոզված էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ թուրք վարձկանների մասնակցության հարցում: Պատգամավորը հորդորել է տեր կանգնել Հայաստանի պաշտպանությանը, քանի որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմական գործողություններն ուղղված են Ռուսաստանի դեմ:
«Նրանք չեն թաքցնում, որ ընդլայնում են Օսմանյան կայսրության գոտին և որևէ վատ բան չեն տեսնում այս պատերազմի մեջ: Հարցս հետևյալն է՝ գրողը տանի, ինչո՞ւ Թուրքիան քիթը մտցրեց Հայաստանի և Ղարաբաղի տարածք: Դա ամենևին նրանց տարածքը չէ: Ստացվում է, որ Թուրքիան իրավունք ունի լինել որտեղ ուզում է: Միևնույն ժամանակ, նրանից ոչ մի մանդատ կամ լիազորություն չի պահանջվում: Եվ ռազմական գործողություններ է իրականացնում այլ երկրի տարածքում: Այդ թվում` խախտելով պաշտոնական Հայաստանի տարածքային սահմանները: Եվ մենք, որպես պարկեշտ պետություն, անընդհատ ստիպված ենք համապատասխանել միջազգային իրավունքի նորմերին: Հարցն այն է, որ ժամանակն է դադարեցնել այս խենթ Օսմանին: Միանգամայն ակնհայտ է, որ այդ դաշինքն ուղղված է բացառապես Ռուսաստանի դեմ: Նրանք չեն թաքցնում, որ ընդլայնում են Օսմանյան կայսրության գոտին և ոչ մի վատ բան չեն տեսնում Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի մեջ: Հավատում եմ, որ այս դժվար ժամին մենք պետք է աջակցենք Հայաստանին: Քանի որ այժմ շարունակվում է այն, ինչ արեցին Օսմանյան կայսրության խայտառակ նացիստական ղեկավարները մեկ դար առաջ: Եվ հիմա նրանք շարունակում են հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը», - ասում է պատգամավորը:
Պատգամավորը նշել է՝ այժմ անհնար է, որ խաղաղ բնակչությունը լինի Ղարաբաղում: Արգելված կասետային ռումբերով անընդհատ հրետակոծումը և ռազմական բախումները տարածաշրջանը դարձնում են անբնակելի: Ես ինքս տեսել եմ կասետային ռումբերի օգտագործում: Միայն դրա համար Թուրքիան պետք է դառնա լքված պետություն: Ուղղակի անհնար է, որ հիմա խաղաղ բնակչությունը լինի Ղարաբաղում: Այդ պատճառով ես գնացի այնտեղ: Որպեսզի չխոսեմ բազմոցին նստած փորձագետի տեսանկյունից, այլ ականատեսի դիրքերից: Ես ինքս անձամբ այցելել եմ շփման գիծ և կրակոցների տակ գտնվող թաղամասեր: Վստահորեն կարող եմ ասել, որ թուրք վարձկանները և նրանց օգնող ադրբեջանական զինված ուժերը վարում են ագրեսիվ, անխնա պատերազմ: Միևնույն ժամանակ, չեն խուսափում արգելված մեթոդներ օգտագործելուց», - եզրափակել է նա:

Милонов: Азербайджан и Турция в Карабахе пытаются воссоздать Османскую империю
Турция и Азербайджан активно применяют запрещённое оружие на территории Нагорного Карабаха. При этом, военные беспилотники уже залетают на территорию Армении для бомбардировок. Об этом в интервью Общественной службе новостей сообщил депутат Госдумы Виталий Милонов, побывавший в зоне конфликта.
Парламентарий рассказал, что даже если бы ему заранее было известно о введении Азербайджаном персональных санкций, он бы всё равно отправился в зону конфликта. Действия одной из сторон конфликта он называет «попыткой давления» на депутатов.
«Их целью на территории Карабаха является уничтожение всего живого. Я поступил абсолютно правильно и не секунды об этом не жалею. Даже если бы я знал, какие будут последствия, я бы это сделал не сомневаясь ещё раз. Все эти санкции и ноты протеста я считаю возмутительными, так как это косвенная попытка давления на российских депутатов. Я прекрасно понимаю, откуда рождаются так называемые эксперты, которые любят, дожёвывая кебаб, рассуждать о необходимости единения с Азербайджаном и Турцией. Уже сейчас почти на территорию Армении, союзного с нами государства, залетают БПЛА. И это не азербайджанские беспилотники, а турецкие. И бомбят они не военные, а гражданские объекты. Их целью на территории Карабаха является уничтожение всего живого», - заявил собеседник.
По словам Виталия Милонова, он лично убедился в участии турецких наёмников в конфликте за Нагорный Карабах. Депутат призвал встать на защиту Армении, так как военные действия Турции и Азербайджана направлены против России.
«Они не скрывают, что расширяют зону Османской империи и не видят ничего плохого в этой войне. У меня вопрос: какого чёрта Турция засунула свой нос на территорию Армении и Карабаха? Это вообще не их территория. Получается, что Турция имеет право быть там, где она хочет. При этом от неё не требуют никаких мандатов, полномочий. И ведёт вооружённые действия на территории другой страны. В том числе, нарушая территориальные границы официальной Армении. А мы постоянно вынуждены, как приличное государство, соблюдать нормы международного права. Вопрос в том, что пора бы уже остановить этого безумного османа. Совершенно очевидно, что этот союз направлен исключительно против России. Они не скрывают, что расширяют зону Османской империи и не видят ничего плохого в войне за Нагорный Карабах. Я считаю, что мы должны поддержать Армению в этот сложный час. Потому что продолжается сейчас то, что делал век назад позорный правители-нацисты Османской империи. И сейчас они продолжают геноцид армянского народа», - говорит депутат.
Парламентарий заметил, что сейчас в Карабахе невозможно находиться мирному населению. Постоянные обстрелы запрещёнными кассетными бомбами и стычки военных делают регион непригодным для проживания.
«Я сам лично видел применение кассетных бомб. За одно это Турция должна стать страной-изгоем. Мирному населению сейчас в Карабахе находиться просто невозможно. Я для этого туда и поехал. Чтобы не с позиции диванного эксперта рассуждать о происходящем, а с позиции очевидца. Я сам лично побывал и на линии соприкосновения, и в кварталах, которые подвергаются обстрелу. Могу с уверенностью сказать, что турецкие наёмники и помогающие им азербайджанские вооружённые силы (именно в такой последовательности, потому что Азербайджан слабое в военном плане государство) ведут агрессивную, беспощадную войну. При этом не чураясь использовать запрещённые методы. Я сам лично видел применение кассетных бомб. И могу сказать, что за одно это Турция должна стать страной-изгоем. Она нарушает все мыслимые и немыслимые нормы права ведения войны. Сейчас там идёт тотальная зачистка населения», - резюмировал он.