Հումանիտար հրադադարի հայտարարումից հետո Ադրբեջանը վարձկաններին ստիպել է Հորադիզի շրջանում ակտիվ ռազմական գործողություններ ձեռնարկել. Զինդատախազության ներկայացուցիչ
19/10/2020 13:44
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի ակտ իրականացնելու փաստով հարուցվել է քրեական գործ՝ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու, վարելու, միջազգային մարդասիրական նորմերի խախտումներ թույլ տալու, ինչպես նաև վարձկանների ներգրավման և օգտագործման փաստով, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության Զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի ավագ դատախազ Արշակ Մարտիրոսյանը:
Նա միաժամանակ տեղեկացրեց, որ ՀՀ տարածքը հրթիռահրետանային միջոցներով թիրախավորելու փաստով ևս հարուցվել է առանձին քրեական գործ՝ ՀՀ զինվորական դատախազի կողմից:
«Տվյալներ են ձեռք բերվել, որ հումանիտար հրադադարի հայտարարումից հետո Ադրբեջանի ԶՈՒ-երը վարձկաններին ստիպել են Հորադիզի շրջանում ակտիվորեն ռազմական գործողություններ ձեռնարկել՝ ստիպելով կրել ադրբեջանական ԶՈՒ-երի համազգեստ: Հոկտեմբերի 10-ին վարձկանները դիվերոսիոն ներթափանցման փորձ են կատարել Հադրութի շրջանում, սպանել են ՊԲ զինծառայողների, ոտնձգել խաղաղ բնակչության դեմ՝ տանը սպանելով մորն ու նրա հաշմանդամ որդուն:
Բոլոր այս փաստական հանգամանքների հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով՝ միջազգային ահաբեկչություն կատարելու փաստով», - նշեց Արշակ Մարտիրոսյանը:

После объявления гуманитарного перемирия Азербайджан принудил наемников к активным боевым действиям в районе Горадиза – представитель военной прокуратуры
19/10/2020 15:01
По факту совершенного Азербайджаном 27 октября акта агрессии против Республики Арцах возбуждено уголовное дело, заявил сегодня на пресс-конференции старший прокурор отдела по надзору за расследованием особо важных дел против военной службы Центральной военной прокуратуры Аршак Мартиросян.
Уголовное дело возбуждено по факту развязывания агрессивной войны, нарушения норм международного гуманитарного права, а также вовлечение и использование наемников,
Арцак Мартиросян сообщил, что отдельное уголовное дело возбуждено также по факту ракетно-артиллерийского обстрела территории Армении.
«Получены данные, что после объявления гуманитарного перемирия ВС Азербайджана принудили наемников из Сирии предпринять активные действия в районе Горадиза, заставив наемников носить форму азербайджанских ВС. 10 октября наемники предприняли попытку диверсионного проникновения в Гадрутский район, убили военнослужащих Армии обороны Арцаха, совершили посягательства против мирного населения, убив мать и ее сына-инвалида.
На основании всех этих фактов возбуждено уголовное дело по статье 389 Уголовного Кодекса Армении по признакам международного терроризма», - отметил Аршак Мартиросян.