ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն կողմնորոշվել է Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի առավել արդիական խնդրի շուրջ
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի նկատմամբ վերահսկողություն ապահովելու անհրաժեշտությունը: Այս մասին հոկտեմբերի 19-ի երեկոյան ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի վերաբերյալ փակ հանդիպումից հետո հայտարարել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզիան, որը հոկտեմբերին նախագահում է Համաշխարհային կազմակերպության Անվտանգության խորհուրդը:
«Այժմ անհրաժեշտ է ապահովել (հրադադարի) իրականացումը, սա ամենահրատապ խնդիրն է, քանի որ համապատասխան պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, բայց չի պահպանվել», - ասել է ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը: «Հիմնական հարցը մնում է, թե ինչպես ապահովել դրա իրականացման նկատմամբ վերահսկողությունը»:
«Իհարկե, այս հարցը քննարկվել է խորհրդակցությունների ընթացքում, և Խորհուրդը բավականին միասնական է իր մոտեցումներում», - հավելել է Նեբենզիան:
Միևնույն ժամանակ, նա բացատրել է, որ ՄԱԿ դիտորդական առաքելություն տարածաշրջան ուղարկելը «Անվտանգության խորհրդի կողմից հատուկ մանդատ կպահանջվի»:
«Սա արագ գործընթաց չէ», - ասել է դիվանագետը:
«Տեղեկություններ էին ստացվել, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարը Հայաստանի և Ադրբեջանի գործընկերների հետ քննարկել է, թե ինչպես կարող է իրականացվել այդ վերահսկողությունը», - նշել է նա:
Նա չի բացառել, որ ԵԱՀԿ առաքելությունը կարող է դիտորդությամբ զբաղվել, մանավանդ որ այս կազմակերպությունն իրականացնում է ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը:

Совбез ООН определился с самым насущным вопросом по ситуации в Карабахе
Совет Безопасности ООН обсудил необходимость обеспечить контроль за режимом прекращения огня в Нагорном Карабахе. Об этом заявил вечером, 19 октября, председательствующий в октябре в Совбезе всемирной организации постоянный представитель России при ООН Василий Небензя по итогам закрытого заседания по ситуации в зоне карабахского конфликта.
«Сейчас необходимо обеспечить выполнение (прекращения огня), это самый насущный вопрос, так как соответствующее соглашение было достигнуто, но не соблюдалось, — сказал российский постпред. — Главным вопросом остаётся то, как обеспечить контроль за его выполнением».
«Этот вопрос, конечно, обсуждался в ходе консультаций, и Совет был достаточно един в подходах», — добавил Небензя.
В то же время он пояснил, что для отправки в регион наблюдательной миссии ООН «понадобился бы специальный мандат Совета Безопасности».
«Это не быстрый процесс, — отметил дипломат. — Были сообщения о том, что российский министр обороны обсуждал с коллегами в Армении и Азербайджане то, как этот контроль мог бы осуществляться».
Он не исключил, что наблюдением может заняться миссия ОБСЕ, тем более, что эта организация ведёт процесс карабахского урегулирования.
«Кто там будет, в каком качестве — всё ещё остаётся вопросом, который обсуждается», — подытожил Небензя.