Իրանում ՀՕՊ լայնածավալ վարժանքներ են սկսվել
Իրանցի զինվորականները չորեքշաբթի առավոտյան սկսել են հակաօդային պաշտպանության ամենամյա զորավարժությունները՝ «Վելայաթի երկնքի պաշտպաններ», հաղորդում է Mehr գործակալությունը:
«Զորավարժությունների առաջին փուլը ներառում է պաշտպանական համակարգերի և ռադարների ակտիվացում և տեղակայում՝ շեշտը դնելով շարժունակության և մարտական ուժերի արագ հակաքայլերի վրա», - ասել է զորավարժությունների երկրորդ բրիգադային գեներալ Աբբաս Ֆարաջփուրը:
Նա նշել է, որ այս տարի զորավարժությունների հիմնական նպատակն է մշակել իրանական ռազմավարական օբյեկտները պաշտպանելու միջոցառումներ՝ ռադիոէլեկտրոնային պատերազմի, կապի և հետևման համակարգերի փորձարկումների հետ միասին:
Բացի այդ, զինվորականները կկիրառեն պասիվ պաշտպանության մեթոդներ՝ հավանական թշնամու զգոնությունը հետ պահելու համար:
Ֆարաջփուրը հավելել է, որ զորավարժություններին կմասնակցեն Իրանում ուղղակիորեն արտադրվող հակաօդային պաշտպանության համակարգեր:

В Иране начались учения ПВО
Военные Ирана в среду утром приступили к ежегодным учениям противовоздушной обороны под названием «Защитники Небес Велаят», сообщает агентство «Мехр».
«Первая фаза маневров включает в себя активизацию и развертывание оборонительных систем и радаров с упором на мобильность и быстрые контрмеры боевых сил», - заявил представитель учений второй бригадный генерал Аббас Фараджпур.
Он отметил, что в этом году основная цель маневров - отработка мер защиты стратегических иранских объектов вместе с тестированием средств радиоэлектронной борьбы, систем связи и слежения.
Также военные будут отрабатывать методы пассивной обороны с целью усыпить бдительность потенциального неприятеля.
Фараджпур добавил, что в маневрах примут участие системы ПВО, непосредственно произведенные в Иране.