Մանվել Գրիգորյանին Արցախից շտապ տեղափոխել են Երևան՝ վերակենդանացման բաժանմունք
«Արցախի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Մանվել Գրիգորյանը հոկտեմբերի 7-ից գտնվում է Արցախում: Այնտեղ գտնվելու առաջին օրվանից, համագործակցելով Արցախի ռազմա-քաղաքական բարձրագույն իշխանության հետ, իր կողմից ղեկավարվող ստորաբաժանումների մի մասը գտնվել են առաջնագծի ամենաթեժ կետում՝ ոսոխին մատնելով խուճապի և մի քայլ ետ չնահանջելով, մյուս մասը զբաղվել է N բնակավայրի ինքնապաշտպանական գործողություններով՝ ամուր պահելով տվյալ առաջնագծի թիկունքը: Ունենալով 90-ականների հաղթական փորձ, հակված է եղել բացառապես հարձակողական մարտերի և ազատագրելով առաջ գնալուն, դեմ՝ դիրքային մարտերին՝ հաշվի առնելով թշնամու և նրա զինտեխնիկայի մեծաքանակ լինելը:
Ցավոք, ծանր հիվանդությունները և հիվանդությունների բացասական դինամիկան, որոք առողջապահության նախարարի և դատարանի անգործության շնորհիվ այդպես էլ հնարավոր չեղավ արտերկրում բուժել, այս ընթացքում ավելացրեցին ուղեկցող հիվանդությունները՝ բերելով ինքնազգացողության կտրուկ վատացման: Հոկտեմբերի 20-ի լույս 21-ի գիշերը ստորաբաժանումների հրամանատարությունը ժամանակավորապես հանձնելով այլ անձանց, բժիշկների պահանջով ռեանոմոբիլով շտապ տեղափոխվել է Հայաստանի բժշկական կենտրոններից մեկի վերակենդանացման բաժանմունք: Հրամանատարին շուտափույթ առողջության վերականգնում և վերադարձ Արցախ», - ասված է Գրիգորյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանի տարածած հայտարարությունում։

Манвел Григорян срочно доставлен из Арцаха в Ереван, в отделение реанимации
Бывший председатель Союза добровольцев «Еркрапа» Манвел Григорян доставлен в Ереван – в отделение реанимации.
«Герой Арцаха, генерал-лейтенант Манвел Григорян с 7 октября находится в Арцахе. С первых дней, при сотрудничестве с военно-политическим руководством Арцаха, часть руководимых им подразделений находилась на самых тяжелых участках передовой, создавая панику в рядах врага и не отступая ни шагу назад, другая часть занималась обороной N-ской армейской части, прочно держа тыл на передовой. Обладая опытом победы в 90-х годах, он склонялся исключительно к наступательным боям и продвижению вперед с освобождением территорий, и выступал против позиционных боев, учитывая огромное количество живой силы и боевой техники противника.
К сожалению, тяжелые болезни и отрицательная динамика в состоянии здоровья, которые из-за бездеятельности министра здравоохранения и суда так и не было возможности вылечить заграницей, привели за это время к увеличению сопутствующих заболеваний и к резкому ухудшению состояния здоровья. В ночь с 20 на 21 октября он временно передал управление подразделениями другим людям и по требованию врачей на реанимобиле срочно был доставлен в реанимационного отделение одного из медицинских центров Армении. Желаем командиру скорейшего выздоровления и возвращения в Арцах», - написал адвокат Манвела Григоряна Левон Багдасарян.