Պետդուման վավերացրել է ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների կենսաթոշակների մասին համաձայնագիրը
ՌԴ Պետդուման չորեքշաբթի լիագումար նիստում վավերացրել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ պետություններում աշխատողների կենսաթոշակների մասին համաձայնագիրը:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է անցյալ տարվա դեկտեմբերի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից:
Փաստաթուղթն ուղղված է կենսաթոշակների ոլորտում աշխատողների հավասար իրավունքների ապահովմանը, ԵԱՏՄ երկրների տարածքներում նրանց կողմից ձեռք բերված կենսաթոշակային իրավունքների պաշտպանությանը, ինչպես նաև կենսաթոշակների ոլորտում համագործակցություն զարգացնելուն, ասված է օրինագծի բացատրական գրության մեջ:
Համաձայնագիրը նաև երաշխավորում է, որ աշխատողներին չի կարող մերժվել կենսաթոշակների նշանակումը և վճարումը ԵԱՏՄ մեկ այլ երկրի տարածքում իրենց բնակության վայրի հիման վրա:

Госдума ратифицировала соглашение о пенсионном обеспечении граждан стран ЕАЭС
Госдума на пленарном заседании в среду ратифицировала соглашение о пенсионном обеспечении трудящихся государств - членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Договор был подписан 20 декабря прошлого года в Санкт-Петербурге лидерами Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии и России.
Документ направлен на обеспечение равных прав трудящихся в сфере пенсионного обеспечения, защиту приобретенных ими пенсионных прав на территориях стран ЕАЭС, а также на развитие сотрудничества в сфере пенсионного обеспечения, отмечается в пояснительной записке к законопроекту.
Соглашение в том числе гарантирует, что работникам не может быть отказано в назначении и выплате пенсии на основании местожительства на территории другой страны ЕАЭС.