Հակառակորդը մեզնից մի քանի անգամ ավելի շատ զոհ ունի և դա քննարկումից դուրս է. ՊՆ ներկայացուցիչ
Ադրբեջանի ԶՈւ դիվերսիոն տարբեր խմբեր ներթափանցում են մերձռազմաճակատային գոտու տարբեր բնակավայրեր ու կարողանում են խուճապի մատնել հաճախ ընդամենը նկարվելու համար, ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ բնակավայրերում երբեմն տներ են այրում, անկանոն իրավիճակ ստեղծում.
«Խնդրում եմ նման իրավիճակներում լինել սթափ»:
Արծրուն Հովհաննիսյանը բարձրաձայնեց նաև, որ այդ խմբավորումները, որպես կանոն, փոքր են լինում և մեկ գրագետ հակագրոհից հետո փախչում են և տևական ժամանակ չեն վերադառնում տվյալ բնակավայրեր: Որպես ասվածի վկայություն՝ Հովհաննիսյանը նշեց Հադրութ և Ֆիզուլի քաղաքների դեպքերը:
«Այդ մարտավարությունը հակառակորդը շարունակելու է տեղերում, որտեղ կան անտառներ, կիրճեր՝ առանց լուրջ զրահատեխնիկայի, խոցման միջոցների ու առանջ իրենց սիրելի ԱԹՍ-ների լուրջ աջակցության», - ասաց նա:
ՊՆ ներկայացուցիչը նաև նկատեց, որ ադրբեջանական կողմը և նրանց հետ դաշնակցող հրոսակախմբերը մեզնից մի քանի անգամ ավելի շատ զոհ ունեն: «Դա քննարկումից դուրս է և բացարձակ ճշմարտություն է», - ընդգծեց նա:
Ինչ վերաբերում է ՌԴ նախագահի նշած թվին, թե հայկական ու ադրբեջանական կողմերից յուրաքանչյուրը շուրջ 2000 զոհ ունի, Հովհաննիսյանն ասաց, որ դրանք ընդհանրացված թվեր են և կոնկրետ թվեր չէին կարող նշվել:

Азербайджанская сторона имеет в несколько раз больше жертв – Арцрун Ованнисян
Различные диверсионные группы ВС Азербайджана проникают в некоторые населенные пункты прифронтовой зоны, пытаются посеять панику, часто просто, чтобы сфотографироваться, заявил представитель Минобороны Арцрун Ованнисян сегодня на брифинге.
По его словам, иногда они сжигают дома, создают хаос.
Арцрун Ованнисян отметил также, что как правило, эти группы очень малочисленны и после одного грамотного контрудара сразу обращаются в бегство и после этого длительное время туда не возвращаются. В качестве свидетельства этого он привел случаи проникновения в Гадрут и Физули.
«Эту тактику противник продолжает в тех местах, где есть леса, ущелья, без серьезной бронетехники, средств поражения и без поддержки их любимых беспилотников», - сказал он.
Представитель Минобороны также отметил, что азербайджанская сторона и различные группировки боевиков имеют в несколько раз больше жертв. «Это вне обсуждения и является абсолютной истиной», - подчеркнул он.
Что касается заявления президента РФ Владимира Путина о том, что у каждой их сторон есть около 2000 погибших, Арцрун Ованнисян отметил, что это обобщенные цифры.