Կարաչա-Չերկեսիայում և Դաղստանում ոչնչացվել է իսլամիստների երկու բջիջ (Տեսանյութ)
ՌԴ ԱԴԾ սպաները Կարաչա-Չերկեսիայում և Դաղստանում բացահայտել են միջազգային ահաբեկիչների երկու բջիջ՝ «Աթ-Թաքֆիր Վալ-Հիջրա» (Ռուսաստանում արգելված ահաբեկչական կազմակերպություն) խմբավորումից, որոնք կոչ էին անում մերժել աշխարհիկ իշխանություններին և խալիֆայություն ստեղծել, ուրբաթ հայտնել են անվտանգության ծառայությունից:
«Կարաչա-Չերկեսիայի Մալոկարաչաևսկի շրջանում և Դաղստանի Մախաչկալա, Կասպիյսկ և Իզբերբաշ քաղաքներում ճնշվել են միջազգային ծայրահեղական կրոնական միության «Աթ-Թաքֆիր Վալ-Հիջրա» խմբավորման երկու բջիջների գործունեությունը, որոնց ընդհանուր թիվը ավելի քան 20 մարդ է», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ ԱԴԾ-ի, «տակֆիրիտները» առաջ էին մղում արմատական գաղափարախոսությունը և հավաքագրում կողմնակիցներ:
«Նրանք հավատացյալներին կոչ են արել մերժել աշխարհիկ օրենքներն ու քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտները, ինչպես նաև հանդես են եկել Հյուսիսային Կովկասի տարածքում խալիֆայություն ստեղծելու օգտին», - հավելվում է հաղորդագրության մեջ:
Իսլամիստներից առգրավվել են երեք նռնակ՝ ռազմական ապահովիչներով, երեք ՊՄ-ատրճանակ, տարբեր տրամաչափի պարկուճներ, որսորդական հրացան, տարբեր զենքեր, ինչպես նաև մեծ քանակությամբ ծայրահեղական գրականություն:

В КЧР и Дагестане ликвидировали две ячейки исламистов (Видео)
Сотрудники ФСБ разоблачили в Карачаево-Черкесии и Дагестане две ячейки международных террористов из «Ат-Такфир Валь-Хиджра» (Террористическая организация, запрещенная в России.), призывавших отвергать светские власти и строить халифат, сообщает спецслужба в пятницу.
«В Малокарачаевском районе КЧР и в городах Махачкала, Каспийск и Избербаш Дагестана пресечена деятельность двух ячеек международного экстремистского религиозного объединения «Ат-Такфир Валь-Хиджра» общей численностью более 20 человек», — говорится в релизе.
Как отмечает ФСБ, «такфириты» пропагандировали радикальную идеологию и вербовали сторонников.
«Призывали верующих отвергать светские законы и институты гражданского общества, а также выступали за создание на территории Северного Кавказа теократического исламского государства — халифата», — добавляется в сообщении.
У исламистов изъяли три гранаты с боевыми запалами, три пистолета ПМ, патроны различных калибров, обрез охотничьего ружья, холодное оружие, а также большое количество экстремистской литературы.