Հակառակորդը հարձակման փորձեր է կատարում նաև հայկական ԶՈՒ համազգեստներով. Արցախի ՄԻՊ-ը մեկնաբանել է նրանց նպատակները
24/10/2020 16:55
Արդեն մի քանի ուղղություններից ու զինծառայողներից տեղեկություններ ենք ստացել, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պարբերաբար հարձակման փորձեր են կատարում նաև հայկական ԶՈՒ համազգեստներով, ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանն՝ անդրադառնալով դրա նպատակներին:
Ըստ նրա, նախ՝ ադրբեջանական կողմը հավանաբար նպատակ ունի շփոթեցնել հայ զինծառայողներին և դրա հաշվին հաջողությունների հասնել, երկրորդ՝ նպատակ ունեն մի կողմից արհեստականորեն նվազեցնել ու թաքցնել իրենց զոհերը, իսկ մյուս կողմից՝ դիակների փոխանակման ժամանակ փորձել դրանք ներկայացնել որպես հայկական զոհեր:
«Ըստ ականատես զինծառայողներից մեկի՝ օրինակ, մոտ երկու շաբաթ առաջ Մատաղիսի ուղղությամբ այդպիսի մի հարձակման փորձի ժամանակ ադրբեջանական կողմը թողել է շուրջ 40 դիակ հայկական համազգեստով և հետ շպրտվել: Հաշվի առնելով տարբեր ուղղություններում ու ժամանակահատվածներում արձանագրված այդ գործելաոճը՝ չի բացառվում, որ նման զոհերի քանակը նշանակալիորեն մեծ կլինի: Ավելին, հավանական է, որ նրանց մի մասը վարձկան ահաբեկիչներ լինեն՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վարձկանների դիակների հետևից դժվար թե եկողներ լինեն: Ամեն դեպքում, համոզված եմ, որ երբ դիակների փոխանակման ժամանակը գա, հնարավոր է լինելու պրոֆեսիոնալ մեթոդաբանությամբ ապացուցել այդ դիակների ծագումնաբանությունը», - գրել է նա:

Азербайджанские военные предпринимают попытки нападения в армянской форме – омбудсмен Карабаха пояснил их цели
24/10/2020 17:37
Защитник прав человека Арцаха сообщает о том, что от армянских военнослужащих на нескольких направлениях поступила информация о том, что азербайджанские вооруженные силы периодически предпринимают попытки нападения, переодевшись в форму армянских ВС.
По словам Артака Бегларяна, скорее всего, азербайджанская сторона преследует цель ввести в заблуждение армянских военнослужащих и достичь успеха за счет этого. Вторая цель – это с одной стороны, сокрыть и искусственно занизить количество жертв, а с другой стороны, во время обмена телами выдать их за побивших армянских военнослужащих.
«Согласно одному из военнослужащих очевидцев, около двух недель назад во время одной из таких попыток нападения в направлении Матагиса, азербайджанская сторона была отброшена, оставив на поле боя около 40 тел в армянской военной форме. Учитывая подобный стиль действий на различных направлениях и в разный период, не исключается, что число таких жертв намного больше. Более того, вероятно, что часть их наемники-террористы, учитывая, что вряд ли азербайджанской стороне нужны эти тела. Во всех случаях, уверен, что когда придет время для обмена телами погибших, можно будет доказать происхождение этих трупов с помощью профессиональной методики», - написал он.