«Հրապարակ». Քոչարյանը մեկնե՞լ է Մոսկվա, թե՞ ոչ
«Երկու օր է՝ մամուլում գրվում է այն մասին, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեկնել է կամ պետք է մեկնի Մոսկվա՝ ինչ-որ բանակցություններ վարելու։ Այս լուրերը, սակայն, Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը հերքում է։
Մեզ ասացին՝ Նիկոլ Փաշինյանը սկզբում համաձայն է եղել, որ իր «ոխերիմ բարեկամ» Քոչարյանը մեկնի ՌԴ, հետո ինչ-որ պայմաններ է առաջադրել Քոչարյանին՝ Ռուսաստանում հանդիպումների շրջանակի մասով։
Մյուս կողմից, մեզ ասացին, որ Ռ. Քոչարյանը մինչև ՀՀ իշխանությունների կողմից կոնկրետ ու իրական լիազորություններ չստանա, չի մեկնի՝ «գնա՝ ի՞նչ ասի, ինչպե՞ս բանակցի, եթե չունի բանակցելու իրավասություններ»։
Մանավանդ՝ այս ուղևորության գաղափարն առաջարկել է ոչ թե ինքը, այլ՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Երեկ մեզ ասացին, որ Քոչարյանն արդեն մեկնել է Մոսկվա, բայց նրա գրասենյակի ղեկավարը դարձյալ հերքեց լուրը։ «Ոչ, չի մեկնել։ Ուրիշ բան չունեմ Ձեզ ասելու», - ասաց Վիկտոր Սողոմոնյանը»։

«Грапарак»: Кочарян вылетел в Москву или нет
Уже два дня СМИ пишут о том, что Роберт Кочарян вылетел или должен вылететь в Москву, чтобы вести какие-то переговоры. Однако руководитель офиса второго президент Виктор Согомонян опровергает это, пишет газета «Грапарак».
«Нам сообщили, что Никол Пашинян вначале согласился, чтобы его "заклятый друг" Роберт Кочарян поехал в РФ, но потом выдвинул какие-то условия Кочаряну по части круга встреч в России.
С другой стороны, нам сказали, что Роберт Кочарян не поедет в Москву, пока не получит конкретных и реальных полномочий от властей Армении: "Как он поедет, о чем будет говорить, если у него нет полномочий вести переговоры?"
Тем более, что идея этого визита принадлежит не ему, а Левону Тер-Петросяну. Вчера нам сказали, что Роберт Кочарян уже вылетел в Москву, но руководитель его офиса опять опроверг эти сведения. "Нет, не уехал. Ничего другого сказать вам не могу", - сказал Виктор Согомонян», - пишет газета.