Ադրբեջանական տեսանյութի 8 հայ գերիների մասով Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցչությունը ՄԻԵԴ դիմում է ներկայացրել 8 ռազմագերիների մասով, որոնց վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում հոկտեմբերի 22-ին տեսանյութ էր տարածվել։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
«ՄԻԵԴ դիմում է ներկայացվել բոլոր 8 ռազմագերիների վերաբերյալ։ Պահանջել ենք, որպեսզի անհապաղ միջոց կիրառի ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանի նկատմամբ։ Տեղեկատվություն ենք պահանջել անձանց որպիսության և առողջական վիճակի վերաբերյալ, որտեղ են գտնվում, ինչ պայմաններում են պահվում, ինչպես նաև պահանջել ենք միջոցներ ձեռնարկվեն նրանց անվտանգությունն ապահովելու նպատակով»,- ասաց Կիրակոսյանը։
Նա, չհայտնելով անունները, նշեց, որ 5 ռազմագերիների մասով ստացել են ՄԻԵԴ-ի պատասխանը, որովհետև ի սկզբանե կարողացել են նրանց նույնականացնել, հետագայում՝ երկրորդ փուլում արդեն 3 հոգու մասով են դիմում ներկայացրել։
«ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանի կառավարությունից տեղեկություն է պահանջել այդ 5 գերիների մասով և ժամկետ է սահմանել մինչև հոկտեմբերի 29-ը։ Այս պահին սպասում ենք պատասխանին։ Կարծում եմ, 3 ռազմագերիների մասով էլ ևս նույն պատասխանը կստանանք Դատարանի կողմից»,- ասաց Կիրակոսյանը։
Հայկական կողմը նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին է տեղեկացրել են 8 ռազմագերիների մասով ՄԻԵԴ դիմելու, ինչպես նաև դատարանից ստացած պատասխանի մասին։

Армения обратилась в ЕСПЧ по поводу 8 пленных армян в азербайджанском видеоролике
Представительство Армении в Европейском суде по правам человека подало заявление в ЕСПЧ в отношении 8 армянских военнопленных, видеоролик  о которых был  распространен  в азербайджанских СМИ 22 октября.
Об этом в беседе с «Арменпресс» рассказал представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян.
«В ЕСПЧ было подано заявление в отношении всех 8 военнопленных. Мы потребовали, чтобы ЕСПЧ незамедлительно принял меры против Азербайджана. Мы потребовали предоставить информацию о самочувствии этих людей, о состоянии их здоровья, где они находятся, в каких условиях содержатся. Мы  также потребовали принять меры по обеспечению их безопасности», - сказал Киракосян.
Не называя имен, Киракосян отметил, что они получили ответ ЕСПЧ относительно 5 военнопленных, потому что ранее они смогли идентифицировать их, а позже, на втором этапе, они уже подавали заявления на 3 человек.
«Европейский суд по правам человека потребовал от правительства Азербайджана предоставить информацию об этих 5 заключенных и назначил крайний срок — 29 октября. В данный момент ждем ответа. Думаю, такой же ответ от суда мы получим и по поводу трех военнопленных», - сказал Киракосян.
Армянская сторона также проинформировала Международный комитет Красного Креста об обращении в ЕСПЧ по поводу 8 военнопленных, а также об ответе, полученном из суда.