Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակելու են ռազմական ջանքերը Արցախի վերջնական հայաթափման ուղղությամբ. Արայիկ Հարությունյան
26/10/2020 18:55
Հակառակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների գործադրած ջանքերին՝ ուղղված տարածաշրջանում հումանիտար հրադադար հաստատելուն, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակում է անտեսել և խախտել այդ նպատակով ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները, այս մասին գրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Ինչպես և նախորդ անգամները, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, որը վերահաստատում էր Մոսկվայում հոկտեմբերի 10-ին և Փարիզում հոկտեմբերի 17-ին Ռուսաստանի Դաշնության և Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահների նախաձեռնությամբ համաձայնեցված մարդասիրական հրադադարը կյանքի կոչելու և պահպանելու  կողմերի հանձնառությունը, այսօր կրկին կոպտորեն խախտվել է պաշտոնական Բաքվի կողմից: Հատկապես օրվա երկրորդ կեսին Ադրբեջանն առաջնագծի ողջ երկայնքով վերսկսել է նախահարձակ գործողությունները՝ հրթիռահրետանային միջոցների կիրառմամբ:
Այս ամենը հաստատում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները, ունենալով Թուրքիայի իշխանությունների անվերապահ հովանավորությունը և վարձկան-ահաբեկիչների աջակցությունը, որևէ նպատակ չունեն խաղաղ երկխոսությունը վերսկսելու և բացահայտ կերպով հասկացնել են տալիս, որ շարունակելու են ռազմական ջանքերը Արցախի վերջնական հայաթափման ուղղությամբ: Ուստի, մեր համազգային խնդիրն է պայքարել հանուն սեփական հայրենիքում արցախահայության անվտանգ ու արժանապատիվ գոյության: Մեր ժողովրդի անվտանգությունն ու իրավունքները որևէ զիջման ենթակա չեն, և այդ հարցում մեր վճռականությունը վեր է բոլոր տեսակի հանգամանքներից ու ցանկություններից», - գրել է Արայիկ Հարությունյանը:

Власти Азербайджана продолжат военные усилия для окончательного изгнания армян из Арцаха – Араик Арутюнян
26/10/2020 19:51
Несмотря на усилия стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на установление гуманитарного перемирия в регионе, военно-политическое руководство Азербайджана продолжает игнорировать и нарушать все достигнутые с этой целью договоренности, написал президент Республики Арцах Араик Арутюнян на своей странице в Facebook.
«Как и предыдущие два раза, достигнутое при посредничестве Соединенных Штатов Америки и с участием сопредседателей Минской группы перемирие, которое вновь подтверждало обязательства сторон реализовать и соблюдать согласованное по инициативе президентов России и Франции гуманитарное перемирие в Москве 10 октября и в Париже 17 октября, сегодня вновь грубо нарушено официальным Баку. Особенно во второй половине дня Азербайджан возобновил наступательные действия по всей протяженности передовой с применением ракетно-артиллерийских средств.
Все это подтверждает, что власти Азербайджана, пользуясь безоговорочным покровительством Турции и поддержкой террористов-наемников, не намерены возобновлять мирные переговоры и открыто дают понять, что продолжат военные усилия, направленные на окончательное изгнание армян из Арцаха. Посему наша общенациональная задача – бороться во имя безопасной и достойной жизни армян Арцаха на собственной земле. Безопасность и права нашего народа не подлежат какой-либо уступке и в этом вопросе наша решимость выше каких бы то ни было обстоятельств и желаний», - написал Араик Арутюнян.