Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն օրեր շարունակ խաղաղ բնակչության նկատմամբ ռազմական հանցագործություններ է իրականացրել նաև Հայաստանում
Ադրբեջանի զինված ուժերն օրեր շարունակ խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացրել են ռազմական հանցագործություններ՝ խախտելով նաև մարդասիրական հրադադարի երկուստեք պայմանավորվածությունները, նշում են Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնից։
Թշնամու անօդաչու թռչող սարքերի հարվածներից վնասվել են Հայաստանի Վարդենիս տարածաշրջանի Վարդենիս, Մեծ Մասրիկ, Սոթք, և Սյունիքի՝ Արծվանիկ, Դավիթ Բեկ խաղաղ բնակավայրերը: Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի մասնագետները նշված բնակելի տարածքներում իրականացրել են չպայթած զինամթերքների հայտնաբերման և ոչնչացման աշխատանքներ։
Թշնամու հարվածային ԱԹՍ-ի հրթիռակոծումից Մեծ Մասրիկ գյուղի խաղաղ բնակիչ 1957 թ. ծնված Գևորգ Վարդանյանի տունը վերածվել է ավերակի, իսկ նա տեղում մահացել է: Հարևան 8-ամյա Աշոտը պատմում էր, որ համագյուղացին վերջերս էր վերադարձել Արցախից և երեկոյան հարևանի հետ սրճելուց հետո գնացել էր տուն՝ մի փոքր հանգստանալու։ Ժամը 21:30-ին լսված պայթյունի ձայնից հարևանները վազել են բակ և հայտնաբերել անօդաչու թռչող սարքի հարվածից արդեն ավերված զոհված Գևորգի տունը:
Նշվում է, որ այստեղ ադրբեջանական զինուժի գործած ավերածությունները շատ են. վնասվել են հարակից տներն ու երթևեկելի հատվածները։ Մեծ Մասրիկի ևս մեկ բնակիչ՝ Սուրեն Դաշյանը, ստացել է բեկորային վնասվածք և այժմ ապաքինվում է: Ռոբերտ Եղիազարյանն էլ գիտակցության չգալով, հիվանդանոցում մահացել է:
Թշնամու հրթիռակոծման ալիքներից կոտրվել են նաև Սոթք գյուղի դպրոցի պատուհանները: Նույն գյուղի ծանր վիրավորում ստացած 14-ամյա Նարեկի վիճակը թեև արդեն կայուն է, բայց նրա ավագ եղբայրը հիշում է՝ ինչպես են կարտոֆիլի դաշտում, բերքահավաքի պահին, նկատել անօդաչու թռչող սարքը։ Պատանիներն ու նրանց հայրը փորձել են փախչել, բայց թշնամու ԱԹՍ-ի հարվածից ծանր վիրավորում է ստացել Նարեկը։

ВС Азербайджана на протяжении дней осуществляли военные преступлении и против мирного населения Армении
26/10/2020 18:23
Вооруженные силы Азербайджана на протяжении дней осуществляли военные преступления против мирного населения, нарушая двусторонние договоренности о гуманитарном перемирии, говорится в сообщении Центра гуманитарного разминирования и экспертизы.
«От ударов азербайджанских беспилоников повреждены также населенные пункты Армении – общины Мец Масрик и Сотк в регионе Вардениса, села Арцваник и Давид Бек в Сюникской области. Специалисты Центра гуманитарного разминирования и экспертизы провели на территории указанных населенных пунктов работы по обнаружению и обезвреживанию боеприпасов.
В результате удара вражеского беспилотника превратился в развалины дом жителя села Мец Масрик Геворка Варданяна 1957 г.р., а он погиб на месте. Его сосед 8-летний Ашот рассказывает, что односельчанин недавно вернулся из Арцаха и вечером после общения с соседями, пошел к себе домой, чтобы немного отдохнуть. Однако в 21:30 вечера соседи услышали звук взрыва и, прибежав к соседу, увидели разрушенный от удара беспилотника дом и погибшего Геворка», - говорится в сообщении.
Отмечается также, что в результате действий азербайджанских вооруженных сил в общине много разрушений. Повреждены соседние дома и дороги. Еще один житель села Мец Масрик Сурен Дашян получил осколочное ранение и сейчас находится в процессе выздоровления. Другой житель – Роберт Егиазарян – скончался в больнице, не придя в сознание.
От ракетного обстрела противника разбиты стекла в школы общине Сотк. В этом же селе тяжело ранение получил 14-летний Нарек, состояние которого уже стабилизировалось. Его старший брат помнит как во время уборки картофеля на поле они заметили БПЛА, однако не успели скрыться и Нарек получил тяжелое ранение от удара азербайджанского беспилотника.