Ռուսաստանը դեմ է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի ռազմական լուծմանը. Լավրով
Մոսկվան դեմ է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի ռազմական լուծմանը և կոչ է անում բոլոր արտաքին խաղացողներին զերծ մնալ ռազմական սցենարից, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մենք չենք թաքցնում, որ չենք սատարում դիրքորոշմանն այս խնդրի ռազմական լուծման հնարավորության և ընդունելիության վերաբերյալ: Երկու ժողովուրդներին՝ հայերին և ադրբեջանցիներին, համարելով բարեկամ և եղբայրական, մենք չենք կարող կիսել նման նկրտումները», - ասել է Լավրովը «Աթենքին և Մակեդոնիայի լրատվական գործակալությանը» տված հարցազրույցում:
Նա հիշեցրել է՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահները, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ղեկավարներ, հստակ արտահայտվել են «բացառապես քաղաքական» կարգավորման օգտին:
«Մենք կոչ ենք անում բոլոր արտաքին «խաղացողներին» անել ամեն ինչ ռազմական սցենարը բացառելու համար, կողմերի հույզերը սառեցնելու, ակտիվացնելու աշխատանքը՝ խաղաղության գործընթացը վերսկսելու պայմաններ ստեղծելու համար», - ամփոփել է Լավրովը:

Moscow is against military solution of situation in Nagorno Karabakh: Lavrov
Moscow is against military solution to the situation in Nagorno Karabakh and calls on all external players refrain from military scenario, Russia’s FM Sergey Lavrov stated.
“We do not hide that we do not support the position on the possibility and acceptability of military solution to the problem. Viewing the two people – both Armenians and Azerbaijanis – as friendly and fraternal – we cannot share such ambitions,” Lavrov said in an interview.
He reminded that presidents of Russia, the USA and France, as OSCE Minsk Group co-chairing countries, have “clearly spoken for exclusively peaceful settlement.”
“We call on all external “players” to do everything not to allow further unfolding of the military scenario, cool down the emotions of the parties, intensify work on creation of conditions for restart of the peace process,” Lavrov said.