«Art For Armenia». արվեստն՝ ի հակադրություն կասետային ռումբերի. Արցախի համար բարեգործական աճուրդ է անցկացվում
27/10/2020 16:10
Շաբաթ օրը, հոկտեմբերի 24-ին, մեկնարկել է բարեգործական աճուրդ Լեռնային Ղարաբաղի՝ մարտական գործողություններից տուժած խաղաղ բնակիչներին աջակցելու համար: Աճուրդն անցկացվում է օնլայն համակարգով և տևելու է երկու շաբաթ՝ մինչև նոյեմբերի 7-ը՝ ժամը 22:00-ը (GMT+3):
«Art For Armenia» աճուրդին ներկայացված են Հայաստանից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Իսրայելից, Հունգարիայից և Բելառուսից 125 ճանաչված և հեռանկարային նկարիչների աշխատանքներ, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղից երեխաների կողմից պատկերված նկարներ: Նրանց ստեղծագործությունները ոչ միայն կզարդարեն ցանկացած ինտերյեր, այլև կծառայեն որպես հումանիտար օգնություն մարտական գործություններից տուժած՝ տեղի բնակիչների համար:
Նախաձեռնող խմբի խոսքերով՝ ստեղծման արդեն իսկ առաջին ժամերից նախագիծը մեծ արձագանք է ստացել ամբողջ աշխարհից նկարիչների շրջանում, ովքեր նվիրաբերում են իրենց լավագույն գործերը:
Աշխատանքների վաճառքից ստացված ամբողջ հասույթը կփոխանցվի Հայաստան համահայկական հիմնադրամին՝ Հայաստանի ամենամեծ հիմնադրամին, որը 1992 թվականից ի վեր իրականացրել է 1300 ծրագիր Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում կրթության, առողջապահության, ենթակառուցվածքի և գյուղատնտեսության զարգացման ոլորտներում:
«Երբ անմեղ մարդիկ կանգնած են հումանիտար և էկոլոգիական աղետի առաջ, հնարավոր չէ անտարբեր մնալ: Խորը կարեկցելով Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողություններից տուժածներին՝ մենք ցանկանում ենք միասին հաղթահարել վիշտը և երեխաներին ու մեծերին խաղաղ ու երջանիկ ապրելու հույս տալ», - նշված է նախագծի էջում:
Լոտերի ամբողջական ցանկը հասանելի է աճուրդի կայքում, որին հնարավոր կլինի մասնակցել հոկտեմբերի 24-ից մինչև նոյեմբերի 7-ը՝ ժամը 22:00-ը (GMT+3):

Art In Contrast To Cluster Bombs. Fundraiser Auction “Art For Armenia”
On Saturday, October 24, a fundraiser auction launched in support of civilians of Nagorno-Karabakh affected by military actions. The auction is conducted online and will continue until November 7 22:00 (GMT+3).
The “Art For Armenia” auction presents works of 125 renowned and promising artists from Armenia, Russia, USA, France, Israel, Hungary and Belarus, as well as paintings by children from Nagorno-Karabakh. Their artworks will not only become a decoration for any interior, but also a humanitarian aid for the local citizens affected by military actions.
According to the initiative group, from the first hours of launching the project, it received a tremendous response among artists from all over the world who donate their best works.
All the proceeds from sales of artworks will be transferred to the Hayastan All Armenian Fund - the biggest fund in Armenia, which has completed over 1300 projects in Armenia and Nagorno-Karabakh in the spheres of Education, Healthcare, Infrastructure and Agriculture Development since 1992.
“When innocent people are standing on the brink of a humanitarian and ecological collapse, it’s impossible to stand aside. Deeply empathizing with people affected by hostilities in Nagorno-Karabakh, we want to rise above the sorrow together and give hope in a peaceful, happy life to children nd adults”, as mentioned on the page of the project.
The full list of lots is available on the site of the auction to which one can participate from October 24 to November 7, 22:00 (GMT+3).