ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի շտաբի պետ Գագիկ Թևոսյանը հեռացվել է պաշտոնից
ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արգիշտի Քյարամյանի՝ պաշտոնից ազատվելու վերաբերյալ մամուլում շրջանառվող վարկածները չեն համապատասխանում իրականությանը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ Արմեն Աբազյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, թե ըստ վարկածների՝ դավաճանության վերաբերյալ քրեական գործ է եղել, կամ նա չի կարողացել համակարգել սահմանապահ զորքերի ռազմական գործողությունները։
«ԱԱԾ տնօրենին պաշտոնից ազատելու իրավասությունը վերապահված է երկրի ղեկավարությանը։ Դրանից ավելին տեղեկատվություն չեմ կարող տալ։ Միանշանակ քրեական գործ չկա հարուցված», - ասաց Աբազյանը:
Հարցին, թե ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի շտաբի պետ Գագիկ Թևոսյանը և՞ս հեռացվել է պաշտոնից, ԱԱԾ տնօրենի տեղակալը պատասխանեց.
«Այո»։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Վաղինակ Սարգսյանն ազատվել է ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատարի պաշտոնից, իսկ Արման Մարալչյանը նշանակվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի հրամանատար:

Chief of Staff of the NSS Border Troops dismissed
The circulating hypotheses about the removal of NSS ex-director Argishti Kyaramyan from the post does not correspond to reality, deputy director of NSS Armen Abazyan told the reporters today, in response to reports about filed criminal case on treason. Another circulated reason is failure to coordinate the military actions of the border troops.
“The right to dismiss NSS director is trusted to the country’s leadership. There is nothing more I can say. I cannot provide other information. Definitely, there is no criminal case,” Abazyan said.
Asked whether the Chief of Staff of the NSS Border Troops Gagik Tevosyan has been dismissed from position, the NSS deputy director said “Yes.”
It has been reported earlier that Commander of NSS Border Troops Vaghinak Sargsyan was dismissed from post and replaced by Arman Maralchyan.