Հայկական կողմում կա 2 ադրբեջանցի ռազմագերի, Ադրբեջանում է գտնվում 17 հայ զինծառայող. ՔԿ պաշտոնյա
Այս պահի դրությամբ հայկական կողմն ադրբեջանական կողմից ունի 2 հարցաքննված ռազմագերի, ՔԿ-ում հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը։
«Նրանք պահվում են միջազգային բոլոր մարդասիրական իրավունքի նորմերի պահպանմամբ, ամենաբարձր մակարդակով ստանում են համապատասխան բժշկական օգնություն, սնունդ և մնացած բոլոր պահանջներն ապահովված են։ Նույնիսկ հարցաքննության ընթացքում նրանցից մեկը նշեց, թե Ադրբեջանում իրեն դժվար թե ավելի լավ վերաբերմունքի արժանացնեին», - ասաց Ռաֆայել Վարդանյանը։
Հայկական կողմն այս պահի դրությամբ ունի 17 զինծառայող, ովքեր գտնվում են Ադրբեջանում։
«Նրանց տվյալները ճշտված են, երկուսի մասով էլ ճշտվում են։ Աշխատում ենք ՄԻԵԴ-ում ՀՀ հայաստանյան ներկայացուցչության և ՊՆ ռազմագերիների միջգերատեսչական հանձնաժողովի հետ», - ասաց նա:

СК Армении: 17 армянских военнослужащих находятся в плену в Азербайджане
На данный момент на армянской стороне находятся 2 допрошенных азербайджанских военнопленных, заявил сегодня начальник криминологического управления Следственного комитета Армении Рафаел Варданян.
«Они содержаться с соблюдением всех норм международного гуманитарного права, на самом высоком уровне получают надлежащую медицинскую помощь, питание. Один из них во время допроса даже отметил, что вряд ли в Азербайджане к нему относились ббы лучше», - сказал Рафаел Варданян.
На данный момент 17 армянских военнослужащих находятся в плену в Азербайджане.
«Их данные уточнены. Данные по части еще двух проверяются. Мы работаем с представительством Армении в Европейском суде по правам человека и Межведомственной комиссией по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести, Минобороны Армении», - сказал он.