Կանադան Էրդողանի պահվածքն «անընդունելի» է  անվանել
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպայնն անընդունելի է համարել Ֆրանսիայի վերաբերյալ Թուրքիայի մեկնաբանությունները:
«Մենք համերաշխ ենք մեր ֆրանսիացի ընկերների հետ: Թուրքիայի վերջին մեկնաբանությունները Ֆրանսիայի վերաբերյալ բոլորովին անընդունելի են: Մենք պետք է վերադառնանք հարգալից դիվանագիտական հարաբերություններին: Մենք միշտ միասին կլինենք՝ խոսքի ազատությունը հարգալից կերպով պաշտպանելու համար», - Twitter- ում գրել է արտգործնախարարը:
Ավելի վաղ Էրդողանը խոսել էր «Մակրոնի հակաիսլամական տրամադրության» ու «ռասիստական ահաբեկչության» մասին՝ Ֆրանսիայի նախագահի խոսքերը որակելով ազգային անվտանգության սպառնալիք:

Канада назвала поведение Эрдогана «неприемлемым»
Глава МИД Канады Франсуа-Филипп Шампань назвал неприемлемыми комментарии Турции относительно Франции.
«Мы солидарны с нашими французскими друзьями. Недавние комментарии Турции относительно Франции полностью неприемлемы. Мы должны вернуться к уважительным дипломатическим отношениям. Мы всегда будем вместе, чтобы с уважением защитить свободу выражения», — написал глава МИД в Twitter.
Ранее Эрдоган заявил об «антиисламских выпадах Макрона» и «расистском терроризме», назвав слова французского президента угрозой национальной безопасности.