Հայաստանում աշխարհազոր է ստեղծվում. ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց օրենսդրական փաթեթը
ԱԺ-ն այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը: Նախագիծն ընդունվեց 71 կողմ ձայներով:
Այն, հիշեցնենք, ենթադրում է «աշխարհազոր» բառի հստակեցում։
Ըստ նախագծի՝ աշխարհազորը Հայաստանի Հանրապետության վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ ռազմական գործողությունների պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության զինված պաշտպանությանը կամավորության սկզբունքով քաղաքացիների մասնակցության համակարգ է:
Աշխարհազորի կիրառումը ներառում է մասնակցությունը Հայաստանի սահմանների կամ հակառակորդի հետ շփման գծի վտանգված հատվածների զինված պաշտպանությանը, մասնակցությունը հակառակորդի դիվերսիոն, ահաբեկչական, հետախուզական կամ հատուկ օպերացիաների ուժերի և այլ գործողությունների դեմ պայքարին, մասնակցությունը հատուկ և կարևորագույն նշանակության օբյեկտների զինված պաշտպանությանը և այլն:
Նախագիծը ներկայացնելիս ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը նշել էր, որ աշխարհազորը բացառապես կամավորության սկզբունքի հիման վրա է:

В Армении создается ополчение – законопроект принят в первом чтении
Парламент Армении принял в первом чтении законопроект о внесении изменений в закон «Об обороне» 70 голосами «за».
Отметим, что в законопроекте уточняется термин «ополчение».
Согласно законопроекту, ополчение – это система вооруженной обороны Армении по добровольному принципу с участием граждан во время военного нападения, непосредственной угрозы этого или в условиях боевых действий.
Отряды ополчение могут участвовать в вооруженной защите находящихся под угрозой участков границы Армении или линии соприкосновения с противником, в борьбе против диверсионных, террористических, разведывательных сил в ходе специальных операций противника, в вооруженной защите объектов особого и важного назначения и т.д. Система ополчения действует по территориальному принципу.
Заместитель министра обороны Габриел Даниелян, представляя законопроект, отметил, что ополчение основано исключительно на принципе добровольности.