Թուրքիայի կողմից աջակցություն ստացող ուժերը խոշոր հարվածներ են հասցնում Սիրիայում՝ ի պատասխան ռուսական ավերիչ հարվածներին
27/10/2020 16:38
Թուրքիայի կողմից աջակցություն ստացող ուժերը լայնածավալ հարձակման են անցել Սիրիայի արաբական բանակի (ՍԱԲ) և կառավարության կողմից վերահսկվող տարածքների դեմ:
Ըստ Լաթաքիա նահանգի դաշտային աղբյուրի՝ այսօր առավոտյան Թուրքիայի կողմից աջակցություն ստացող գրոհայինները տասնյակ հրթիռներ են արձակել Լաթաքիայի, Իդլիբի, Հալեպի և Համայի քաղաքների ու գյուղերի ուղղությամբ:
Աղբյուրը մանրամասնում է, որ հրթիռները մի շարք պայթյուններ են առաջացրել Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում, սակայն հարձակումը չի հանգեցրել բազմաթիվ զոհերի:
Թուրքիայի կողմից աջակցվող գրոհայինների այս վերջին հարձակումը պատասխան է Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի հարվածներին ընդդեմ Իդլիբի հյուսիսում գտնվող Ֆայլակ ալ-Շամ ուսումնական ճամբարի:
Ռուսական հարվածները կործանարար եղան, քանի որ դաշտային աղբյուրը «Al-Masdar News»-ին հայտնել է, որ հարձակման հետևանքով զոհերի ընդհանուր թիվը գնահատվում է ավելի քան 200:
Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների վերսկսումից հետո Ռուսաստանի զինված ուժերն ավելացրել են իրենց օդային ակտիվությունը Սիրիայի հյուսիսում, հատկապես այն բանից հետո, երբ հայտնվել են լուրեր, որ Թուրքիայի կողմից սիրիացի վարձկանները տեղափոխվում են Ադրբեջան:

Turkish-backed forces unleash large attack in retaliation for devastating Russian strikes
The Turkish-backed forces have launched a large-scale attack on Tuesday against the Syrian Arab Army (SAA) and the areas under the control of the government.
According to a field source in the Latakia Governorate, the Turkish-backed militants launched dozens of missiles this morning towards the towns and villages inside the Latakia, Idlib, Aleppo and Hama governorates.
The source said the missiles caused a number of explosions across northwestern Syria, but the militant attack did not cause many casualties.
This latest attack by the Turkish-backed militants comes in response to the Russian Aerospace Forces’ strikes on the training camp of Faylaq Al-Sham in northern Idlib.
The Russian strikes proved devastating, as a field source told Al-Masdar News that the total number of casualties from the attack was estimated to be over 200.
Since the resumption of hostilities in Karabakh, the Russian Armed Forces have increased their aerial activity in northern Syria, especially after reports surfaced about Turkey’s transfer of Syrian mercenaries to Azerbaijan.