Արտասահմանում բնակվող մեր հայրենակիցներին կոչ եմ անում չտրվել թուրք-ադրբեջանական սադրանքներին. Մարուքյան
29/10/2020 11:15
Ուզում եմ դիմել արտասահմանում բնակվող մեր հայրենակիցներին և կոչ անել չտրվել թուրք-ադրբեջանական սադրանքներին, ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Նա հիշեցրեց երեկ Ֆրանսիայում թուրք երիտասարդի կողմից հայ խաղաղ ցուցարարի գլխին մուրճով հարվածելու և այս գիշեր ֆրանսիական քաղաքաներում հայերի հետ հաշվեհարդար տեսնել ցանկացող թուրքերի գործողությունները:
«Կոնֆլիկտը չի կարելի տեղափոխել ճակատամարտից այլ վայրեր: Ես մեր հայրենակիցներին կոչ եմ անում զերծ մնալ բախումներից: Այո, պատերազմի մեջ ենք, բայց այն ընթանում է ռազմաճակատում: Մենք չենք կարող վտանգել մեր հայրենակիցներին», - ասաց բանախոսը՝ հիշեցնելով հուլիսին Մոսկովայում տեղի ունեցած նույնօրինակ դեպքերը, երբ հայերի և ադրբեջանցիների միջև ազգամիջյան բախումները հազիվ կանգնեցվեցին:

Призываю наших соотечественников заграницей не поддаваться на турецко-азербайджанские провокации – Эдмон Марукян
29/10/2020 11:53
Хочу обратиться к нашим соотечественникам заграницей и призвать не поддаваться на турецко-азербайджанские провокации, заявил сегодня на брифинге руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
Он напомнил, что накануне турки напали с молотками на армян – участников мирной акции и ударили по голове одного из них, а также о действиях турок, хотевших свести счеты с армянами этой ночью во французских городах.
«Конфликт нельзя переносить с фронта в другие места. Я призываю наших соотечественников воздержаться от столкновений. Да мы находимся в войне, но она идет на фронте. Мы не можем подвергать опасности наших соотечественников», - сказал Эдмон Марукян.
Он также напомнил об аналогичных событиях в Москве в июле этого года, когда межнациональные столкновения между армянами и азербайджанцами еле удалось остановить.