Միացյալ Թագավորության ներկայացուցիչը կարևորել է կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը
30/10/2020 13:56
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիին:
Գրիգորյանը ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիի ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը երեք անգամ կոպտագույն կերպով խախտել է հումանիտար հրադադարի շուրջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետևողական ջանքերի գործադրմամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները։
ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիան ուղեկցվում է միջազգային հումանիտար իրավունքի բազմաթիվ խախտումներով ու պատերազմական հանցագործություններով, մասնավորապես՝ պարբերաբար քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների հրետակոծմամբ ու հրթիռակոծմամբ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության վրա Թուրքիայի բացասաբար աճող ներգրավվածությանը, տարածաշրջանը ահաբեկչական կազմավորումների ներկայությամբ ապակայունացնելու և  հրադադարի ռեժիմը չպահպանելուն ուղղված Թուրքիայի սադրիչ քաղաքականությանը՝ Արմեն Գրիգորյանը շեշտել է, որ այն սպառնալիք է ոչ միայն Արցախի ժողովրդի գոյութենական լինելիությանը, այլև տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային անվտանգությանը։
Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզին կարևորել է կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը:

Временный поверенный в делах Соединенного Королевства подчеркнула необходимость немедленного выполнения соглашений о прекращении огня
30/10/2020 14:14
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян сегодня принял временного поверенного в делах Соединенного Королевства в Армении Хелен Фейзи.
В ходе встречи Григорян акцентировал внимание временного поверенного Хелен Фейзи на то обстоятельство, что Азербайджан трижды грубо нарушал договоренности о гуманитарном прекращении огня, достигнутые совместными последовательными усилиями  сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Секретарь Совета безопасности отметил, что агрессия Азербайджана сопровождается многочисленными нарушениями международного гуманитарного права и военными преступлениями, в частности, регулярными артиллерийскими и ракетными обстрелами мирного населения и инфраструктуры.
Обратившись к растущей негативной вовлеченности Турции в обеспечении региональной безопасности и стабильности, провокационной политике Турции по дестабилизации региона присутствием террористических формирований и несоблюдению прекращения огня, Армен Григорян подчеркнул, что это  угроза не только  самому существования народа Арцаха, но и региональной и внерегиональной безопасности.
Временный поверенный в делах Соединенного Королевства в Армении Хелен Фейзи подчеркнула необходимость немедленного выполнения соглашений о прекращении огня.