Եվրամիությունը դատապարտել է Էրդողանի «բացարձակապես անընդունելի սադրանքները» և տարօրինակ որոշում կայացրել
01/11/2020 11:58
ԵՄ առաջնորդները դատապարտել են Թուրքիայի «միանգամայն անընդունելի» սադրանքներն ու հռետորաբանությունը, բայց որևէ կոնկրետ գործողություն չեն ձեռնարկի մինչև Եվրոպական դեկտեմբերյան գագաթնաժողովը:
Ֆրանսիան ցանկանում է, որ ԵՄ-ն պատժամիջոցներ կիրառի Թուրքիայի դեմ՝ կապված Էմանուել Մակրոնի դեմ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի կողմից բանավոր հարձակումների հետ:
Անցյալ տարվանից Թուրքիայի և Ֆրանսիայի հարաբերությունները հետզհետե վատթարանում էին Սիրիայի և Լիբիայի ռազմական հակամարտությունների շուրջ տարաձայնությունների և Արևելյան Միջերկրական ծովում գազով հարուստ գոտիների շուրջ վեճերի լուծման պատճառով:

Евросоюз осудил «абсолютно неприемлемые провокации» Эрдогана и принял странное решение
Лидеры ЕС осудили «абсолютно неприемлемые» провокации и риторику Турции, но не будут принимать никаких конкретных мер до европейского декабрьского саммита, сообщил президент Европейского совета Шарль Мишель на видеоконференции лидеров европейских стран.
Франция хочет, чтобы ЕС наложил санкции на Турцию из-за словесных нападений президента Турции Реджепа Эрдогана против своего французского коллеги Эммануэля Макрона.
Отношения между Турцией и Францией постепенно ухудшались с прошлого года из-за разногласий в отношении военных конфликтов в Сирии и Ливии и урегулирования споров о богатых газом зонах в Восточном Средиземноморье.
Напряженность обострилась еще больше после высказываний Эрдогана в адрес Макрона, который защищал право рисовать карикатуры на пророка Мухаммеда.