Զարիֆը պատմել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման Իրանի առաջարկած ծրագրի մանրամասների մասին
Ղարաբաղում խաղաղություն հաստատելու Իրանի ծրագիրը միտված է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը:
Իրանի պետական հեռուստատեսության եթերում նա ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում լարվածության հենց սկզբից Իրանը բանակցություններ է վարում Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ:
«Մենք կարծում ենք, որ պատերազմն ամենամեծ վնասը կտա տարածաշրջանի երկրներին, ուստի այդ երկրները կարող են ամենամեծ ազդեցությունն ունենալ պատերազմի ավարտի վրա: Այս համատեքստում մենք բանակցություններ ենք վարում», - ասել է՝ նշելով, որ Իրանի նախաձեռնությունը չի փորձում մրցակցել կարգավորման այլ մեխանիզմների հետ, ինչպիսիք են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը:
Նա նշել է, որ, ցավոք, անցած 30 տարիների բանակցությունները հաջողությամբ չեն պսակվել, և նման լարվածությունը շարունակվում է իրենց սահմանների մոտ:
Խոսելով Իրանի քաղաքական արտաքին գործերի փոխնախարար Աբբաս Արաքչիի տարածաշրջանային շրջագայության մասին՝ Զարիֆն արդյունավետ է որակել այդ բանակցություններն Ադրբեջանի նախագահի, Ռուսաստանի իշխանությունների, ՀՀ վարչապետի և Թուրքիայի փոխարտգործնախարարի հետ:
«Մեր ծրագրի կարևոր առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ այն չի վերաբերում բացառապես ժամանակավոր հրադադարի, այլ նպատակ ունի լուծել տարաձայնությունները՝ հիմնվելով մի շրջանակի վրա, որը կպահպանեն երկու կողմերն էլ՝ որոշակի սկզբունքների պարտավորությունից հետո», - ասել է նա:
Ըստ նրա՝ Իրանի նախաձեռնության այլ ասպեկտների թվում են մարդկանց իրավունքների ապահովումը, տեղաշարժման ուղիներ ստեղծումը և տարածաշրջանի երկրներին հսկումը խաղաղության ծրագրի իրականացման շուրջ: Նա նշել է, որ Թեհրանն ակնկալում է պատասխան Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի կողմից՝ իր նախաձեռնության վերաբերյալ:

Зариф рассказал о деталях предложенного Ираном плана по урегулированию карабахского конфликта
План Ирана по установлению мира в Карабахе направлен на мирное урегулирование конфликта. Об этом заявил глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
Он в эфире государственного телевидения Иран заявил, что Иран с самого начала напряженности в нагорно-карабахском регионе ведет переговоры с Азербайджаном, Арменией, Россией и Турцией.
«Мы считаем, что война нанесет наибольший ущерб странам региона, и поэтому эти страны могут в наибольшей степени повлиять на прекращение войны. В этом контексте мы ведем переговоры», - сказал он, отметив, что инициатива Ирана не пытается конкурировать с другими механизмами урегулирования такими как МГ ОБСЕ.
Он отметил, что к сожалению переговоры за последние 30 лет не увенчались успехом, и такие напряженности вблизи наших границ продолжаются.
Говоря о региональном турне замглавы МИД Ирана по политическим вопросам Аббаса Аракчи, Зариф назвал плодотворными его переговоры с президентом Азербайджана, российскими властями, премьер-министром Армении и замглавы МИД Турции.
«Одна из важных особенностей нашего плана заключается в том, что он не относится исключительно к временному прекращению огня, а скорее направлен на решение разногласий на основе рамок, которые начнутся с приверженности обеих сторон некоторым принципам», - сказал он.
По его словам, обеспечение прав людей, создание маршрутов передвижения и мониторинг стран региона за процессом реализации мирного плана в числе других аспектов инициативы Ирана. Он отметил, что Тегеран ожидает ответа Азербайджана, Армении, России и Турции на свою инициативу.