Իրանը մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ահաբեկիչների ներկայությամբ
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ահաբեկչական խմբավորումների ներկայացուցիչների ներկայության կապակցությամբ: Ինչպես նա հայտարարել է՝ Թեհրանը չի հանդուրժի ահաբեկիչների ներկայությունն իր սահմանների մոտ և սպասում է առաջարկների Ադրբեջանից և Հայաստանից, ինչպես նաև «ռուս և թուրք ընկերներից», հաղորդում է «Tasnim»-ը:
«Դա չի համապատասխանում ոչ մեկի շահերին», - ճեպազրույցում ասել է Զարիֆը՝ պատասխանելով Լեռնային Ղարաբաղում ահաբեկչական խմբավորումների ներկայության մասին հարցին:
Նրա խոսքով՝ «այսօր նրանք սահմանամերձ շրջաններում չեն, բայց Իրանի սահմանի անմիջական հարևանությամբ նրանց գտնվելու հավանականությունը մեծ է, ուստի Թեհրանը դրա վերաբերյալ իր առանձնահատուկ մտահոգությունն է հայտնում հակամարտության կողմերին»:

Иран обеспокоен присутствием террористов в районе Нагорного Карабаха
Глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф выразил обеспокоенность присутствием представителей террористических группировок в районе Нагорного Карабаха. Как заявил он сегодня, 1 ноября, Тегеран не потерпит их присутствие на своих границах и ждет предложений от Азербайджана и Армении, а также «от российских и турецких друзей», передает агентство Tasnim.
«Это не отвечает ничьим интересам», — сказал Зариф на брифинге, отвечая на вопрос о присутствии террористических группировок в районе Нагорного Карабаха.
По его словам, их «сегодня нет в приграничных районах, но вероятность их присутствия в непосредственной близости от границы Ирана высока, поэтому Тегеран выразил свою особую озабоченность по этому поводу сторонам конфликта».