Իրանը հավակնոտ նպատակ է դրել Ղարաբաղի հարցում՝ խաղաղություն, ոչ թե պարզապես հրադադար. Խաթիբզադե
Իրանը ջանքեր է գործադրում Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ մարտերը շարունակվում են խաղաղության հասնելու համար, ոչ միայն հրադադարի, այսօր հայտարարել էԻրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն, հայտնում է IRNA պետական լրատվական գործակալությունը:
«Մենք կարծում ենք, որ ձեռնարկված գործողությունները դեռ բավարար չեն: Մենք ձգտում ենք լուծել ճգնաժամը, ոչ (միայն) հրադադար հաստատել: Մենք ակնկալում ենք պատասխան (ղարաբաղյան հակամարտության Իրանի ծրագրի վերաբերյալ՝ խմբ.), մինչ այժմ մեր հարևանները ցուցաբերել են դրական մոտեցում», - նշել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Անցյալ շաբաթ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով Իրանի նախագահի հատուկ բանագնաց, արտաքին գործերի փոխնախարար Աբբաս Արաքչին այցելել է Ադրբեջան, Ռուսաստան, Հայաստան և Թուրքիա, որտեղ ներկայացրել է Ղարաբաղի վերաբերյալ Թեհրանի ծրագիրը:

Иран поставил амбициозную цель по Карабаху: Мир, а не только перемирие
Иран прилагает усилия, направленные на достижение мира, а не только перемирия в Нагорном Карабахе, где продолжаются боевые действия. Об этом заявил сегодня, 2 ноября, официальный представитель МИД Исламской Республики Саид Хатибзаде на брифинге для журналистов, предаёт государственное информагентство IRNA.
«Считаем, что предпринятых действий пока недостаточно. Мы стремимся к урегулированию кризиса, а не (только) к установлению перемирия. Мы ожидаем ответа (на план Ирана по карабахскому конфликту. — Ред.), до сих пор наши соседи демонстрировали позитивный подход», — отметил спикер внешнеполитического ведомства.
На прошлой неделе специальный посланник президента Ирана по урегулированию в Нагорном Карабахе, замминистра иностранных дел Аббас Аракчи посетил Азербайджан, Россию, Армению и Турцию, где представил план Тегерана по Карабаху.