Իրանը հավակնոտ նպատակ է դրել Ղարաբաղի հարցում՝ խաղաղություն, ոչ թե պարզապես հրադադար. Խաթիբզադե
Իրանը ջանքեր է գործադրում Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ մարտերը շարունակվում են խաղաղության հասնելու համար, ոչ միայն հրադադարի, այսօր հայտարարել էԻրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն, հայտնում է IRNA պետական լրատվական գործակալությունը:
«Մենք կարծում ենք, որ ձեռնարկված գործողությունները դեռ բավարար չեն: Մենք ձգտում ենք լուծել ճգնաժամը, ոչ (միայն) հրադադար հաստատել: Մենք ակնկալում ենք պատասխան (ղարաբաղյան հակամարտության Իրանի ծրագրի վերաբերյալ՝ խմբ.), մինչ այժմ մեր հարևանները ցուցաբերել են դրական մոտեցում», - նշել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Անցյալ շաբաթ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով Իրանի նախագահի հատուկ բանագնաց, արտաքին գործերի փոխնախարար Աբբաս Արաքչին այցելել է Ադրբեջան, Ռուսաստան, Հայաստան և Թուրքիա, որտեղ ներկայացրել է Ղարաբաղի վերաբերյալ Թեհրանի ծրագիրը:

Iranian Army's Air Force began the main phase of ninth maneuver of Modafe'an-e Aseman-e Velayat (Defenders of Skies under Guardianship of Supreme Jurisprudence) at an operational area in Isfahan, central Iran, on Monday.
Spokesman for the air drills, Second Brigadier General Farhad Goudarzi, said the two-day war game is aimed at testing ways to counter proxy enemies using modern techniques.
Sukhoi Su-24 fighter bombers and MiG-29, F-5, F-5, F-7 and F-14 fighter aircraft which have already been overhauled by experts at the Iranian Army Air Force are involved in the maneuver, Goudarzi said.
Also, different types of drones have been deployed at Isfahan operational area, the spokesman added.