Նորվեգիան 1,5 միլիոն եվրո մարդասիրական օգնություն կուղարկի Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակիչներին
Նորվեգիայի իշխանությունները որոշել են մարդասիրական կազմակերպությունների միջոցով 17 միլիոն նորվեգական կրոն (1,5 միլիոն եվրո) ուղղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից տուժած խաղաղ բնակչությանն օգնելու համար, այս մասին հայտարարել են Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարությունից:
«Ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում բազմաթիվ մարդկային կյանքեր են խլել, շատերին ստիպել լքել իրենց տները և մեծ տառապանքներ պատճառել խաղաղ բնակչությանը: Նորվեգիան 17 միլիոն կրոն կուղարկի մարդասիրական կազմակերպություններին, որոնք պաշտպանում և օգնում են այս հակամարտությունից առավել տուժածներին», - նշել են նախարարությունում:
Արտաքին գործերի նախարար Ինե Էրիկսեն Սյորեյդեի խոսքով՝ Նորվեգիան ակնկալում է, որ հակամարտող կողմերը կապահովեն հումանիտար կազմակերպությունների անվտանգությունն ու անխխտ մուտքը տարածաշրջանում օգնության կարիք ունեցողներին:
«Մենք հակամարտության կողմերին կոչ ենք անում աջակցել հրադադարի ռեժիմին և վերսկսել բանակցությունները: Նորվեգիան աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքին ՝ խաղաղ լուծում գտնելու համար», - ասել է նախարարը:

Норвегия направит €1,5 млн гуманитарной помощи мирному населению в Нагорном Карабахе
Власти Норвегии приняли решение направить 17 млн норвежских крон (€1,5 млн) через гуманитарные организации для помощи гражданскому населению, пострадавшему в результате конфликта в Нагорном Карабахе. Об этом норвежский МИД сообщил в понедельник.
«Военные действия в Нагорном Карабахе и вокруг него унесли много жизней, заставили многих покинуть свои дома и принесли большие страдания гражданскому населению. Норвегия направит 17 млн крон гуманитарным организациям, которые защищают и оказывают содействие тем, кого больше всего затронул этот конфликт», - указало министерство.
По словам главы МИД Ине Эриксен Сёрейде, Норвегия ожидает, что участники конфликта обеспечат безопасность и беспрепятственный доступ гуманитарных организаций к тем, кто нуждается в помощи в регионе. «Мы призываем стороны конфликта поддерживать перемирие и вновь начать переговоры. Норвегия поддерживает работу Минской группы ОБСЕ по достижению мирного решения», - указала министр.