Ֆրանսիան ահաբեկչություններից հետո ուժեղացնում է իր սահմանների վերահսկողությունը
Ֆրանսիան կուժեղացնի իր սահմանների վերահսկողությունը` վերջին շրջանում երկրում տեղի ունեցած ահաբեկչություններից հետո, հայտարարել է ՆԳ նախարար Ժեռալդ Դարմանենը:
«Մենք ավելի շատ կվերահսկենք սահմանները: Պաշտպանության վերջին խորհրդի ընթացքում առաջարկ եմ արել նախագահին և վարչապետին», - ասել է նախարարը՝ BFMTV հեռուստաալիքի եթերում:
Ընդ որրում, ՆԳՆ ղեկավարը հորդորել է չլսել նրանց, ովքեր «ասում են, որ բոլոր օտարերկրացիներն ահաբեկիչներ են, և որ երկիրը բոլորից փակելով՝ կպաշտպանենք այն»:
«Դա ճիշտ չէ», - ընդգծել է նա:
«Պետք չէ կարծել, որ մատը ուղղելով դեպի օտարերկրացիները, ինչպես անում են ծայրահեղ աջերը, մենք կպաշտպանենք մեր երկիրը: Վերջին 30 ահաբեկիչների թվում, որոնց մասին երկիրն իմացել է, կա Ֆրանսիայի 22 քաղաքացի», - նշել է նախարարը:

Франция усилит контроль границ после терактов в стране
Франция усилит контроль своих границ после терактов, произошедших в стране за последнее время, сказал глава МВД Франции Жеральд Дарманен.
«Мы будем больше их (границы) контролировать. Я сделал предложение президенту и премьер-министру в ходе последнего совета обороны», - сказал министр в эфире телеканала BFMTV.
Вместе с тем, глава МВД призвал не слушать тех, кто «говорят, что все иностранцы - террористы, и закрывая нашу страну ото всех, мы ее защитим». «Это неправда», - подчеркнул он.
«Не надо думать, что указывая пальцем на иностранцев, как это делают ультраправые, мы защитим нашу страну... Среди последних 30 террористов, о которых узнала страна, - 22 французских гражданина», - отметил министр.