2020-ին սպասվում էր 2.3 տոկոս բյուջեի պակասուրդ, իսկ արդեն համավարակով պայմանավորված՝ սեպտեմբերին սպասվում է 6.1 տոկոս պակասուրդ. ԿԲ նախագահ
02/11/2020 12:20
2020 թվականին սպասվում էր 2.3 տոկոս բյուջեի պակասուրդ, իսկ արդեն համավարակով պայմանավորված՝ սեպտեմբերին սպասվում է 6.1 տոկոս պակասուրդ, ԱԺ-ում «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներին հայտարարեց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«Սա չի ներառում ռազմական դրությամբ պայմանավորված փոփոխությունները», - ասաց նա։
Կառավարության 2021 թվականի մակրոտնտեսական կանխատեսումները, ԿԲ նախագահի խոսքով, բավական մոտ են ԿԲ-ի կանխատեսումներին.
«Ըստ դրանց՝ շարունակվելու է համավարակի բացասական ազդեցությունների չեզոքացումը, արտաքին և ներքին պահանջարկի աստիճանական վերականգնումը, ինչպես նաև հարկաբյուջետային քաղաքականության սահուն կոնսոլիդացիայի և դրամավարկային քաղաքականության իրականացումը»։
2021 թվականի համար նախանշվել է ՀՆԱ-ի իրական աճի 4.8 տոկոս մակարդակ։
«Համախառն պահանջարկը ևս կվերականգնվի՝ պայմանավորված թե՛ ներքին սպառողական, թե՛ ներդրումային ծախսերով, ինչպես նաև արտաքին պահանջարկի որոշակի վերականգնմամբ», - ասաց Մարտին Գալստյանը՝ նշելով, որ ներդրումների աճը պայմանավորված կլինի հիմնականում մասնավոր ներդրումներով։
ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում մեկնարկել են «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկումները:

Реальный рост ВВП в 2021 году прогнозируется на уровне 4.8 процентов – председатель Центробанка
В 2020 году ожидался 2.3% дефицит бюджета, однако уже в сентябре из-за эпидемии коронавируса ожидается 6.1% дефицит, заявил сегодня председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян  в ходе обсуждения проекта закона «О государственном бюджете на 2021 год» в парламенте.
«Это не включает изменения, обусловленные военным положением», - отметил он.
По словам председателя ЦБ, макроэкономические прогнозы правительства на 2021 год довольно близки к прогнозам Центробанка.
«Согласно этим прогнозам, продолжится нейтрализация негативных воздействий эпидемии коронавируса, постепенное восстановление внешнего и внутреннего спроса, а также плавная консолидация налогово-бюджетной политики и проводимой денежно-кредитной политики», - сказал глава ЦБ.
Реальный рост ВВП в 2021 году прогнозируется на уровне 4.8 процентов.
«Валовой спрос также будет восстановлен, что обусловлено и внутренним потребительским расходом, и инвестиционными расходами, а также некоторым восстановлением внешнего спроса», - сказал Мартин Галстян, отметив, что рост инвестиций будет обусловлен в основном частными инвестициями.
Отметим, что в постоянных комиссиях парламента началось предварительное обсуждение проекта закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2021 год».