Համաշխարհային տնտեսության կանխատեսմամբ, ենթադրվում է, որ 2020-ը կավարտվի 4.4 տոկոս տնտեսական անկմամբ. Ֆինանսների նախարար
02/11/2020 11:05
Համաշխարհային տնտեսության կանխատեսմամբ, ենթադրվում է, որ 2020-ը կավարտվի 4.4 տոկոս տնտեսական անկմամբ, խորհրդարանում «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկմանը ասաց Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Մեր երկրում համավարակի ազդեցությամբ առաջին կիսամյակում ՀՆԱ-ն կրճատվել է 5.7 տոկոսով, հիմնական բացասական ազդեցությունը ծառայությունների ոլորտում է արձանագրվել: Պահանջարկի նվազումը պայմանավորված է եղել սպառման ու ներդրումների կրճատմամբ», - նշեց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ տնտեսական ամենից խորն անկումը եղել է ապրիլին, որը մեղմվել է մայիսն: Տնտեսական աճի մասով էլ նախարարն ասաց, որ ներկայացված նախագծով 2020թ. համար կանխատեսվում էր բացասական 6 տոկոս մեծություն տնտեսական աճի, 2021թ. համար այն 4.8 տոկոս է գնահատված:
«Այս ցուցանիշները տարբերվում են այն օրենքից, որն ընդունել է ԱԺ-ն հոկտեմբերին քննարկման առարկա դառնալուց հետո: Ըստ այդ օրենքի՝ կանխատեսումը վերանայվել է աճի 6.8 տոկոս, ռազմական գործողություններով պայմանավորված՝ լրացուցիչ անկման չափը գնահատվել է 0.8 տոկոսային կետ», - նկատեց Ջանջուղազյանն ու ավելացրեց, որ որոշակի առումով ենթադրվում է՝ դա կարող է հանգեցնել հաջորդ տարվա կանախատեսման վերանայման:

Спад экономики по итогам 2020 года составит 4.4% – Атом  Джанджугазян
Согласно прогнозам международных финансовых структур, спад экономики по итогам 2020 года составит 4.4%, заявил сегодня министр финансов Армении в Атом Джанджугазян в ходе обсуждения проекта закона «О государственном бюджете на 2021 год» в парламенте.
«В первом полугодии ВВП сократился на 5.7% вследствие пандемии коронавируса, основное негативное влияние зафиксировано в сфере предоставления услуг. Снижение спроса обусловлено сокращением потребления и инвестиций», - сказал министр финансов.
По его словам, самый глубокий спад был зафиксирован в апреле, который удалось смягчить в мае. Что касается экономического роста, то министр отметил, что согласно представленному проекту в 2020 году прогнозировался отрицательный экономический рост на уровне 6%, в 2021 году он оценивается в 4.8%.
«Эти показатели отличаются от того закона, который был одобрен парламентом в октябре. Согласно этому закону, прогноз был пересмотрен в 6.8% из-за боевых действий, дополнительный размер спада составляет 0.8 процентных пунктов», - отметил Атом Джанджугазян. Он добавил, что в какой-то степени предполагается, что это может привести к пересмотру прогноза на будущий год.