Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության շենքի վրա արված գրառումներն պարունակում են Հայոց ցեղասպանության կրկնման սպառնալիք
03/11/2020 00:12
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության շենքի նկատմամբ իրականացված վանդալիզմի ակտը, որին նախորդել են վերջին ամիսների ընթացքում Ֆրանսիայի այլ քաղաքներում հայկական հուշարձանների պղծման դեպքեր և թուրքական ծայրահեղական կազմակերպությունների կողմից ատելության հողի վրա հակահայկական զանգվածային գործողություններ։
ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության շենքի վրա արված գրառումներն առավել քան խոսուն են, քանի որ պարունակում են Հայոց ցեղասպանության կրկնման սպառնալիք և Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Ռեջեպ Թայիբ Էրդողանի փառաբանում:
Պատահական չէ, որ հայ ժողովրդի հասցեին նմանօրինակ սպառնալիքներ հնչեցվում են այն ժամանակ, երբ թուրք-ադրբեջանական ցեղասպան դաշինքը միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ փորձում է բնաջնջել Արցախի հայ բնակչությունը:
Համոզված ենք, որ ֆրանսիական իշխանությունները պատասխանատվության կկանչեն այս վանդալիզմն իրականացողներին և նրանց ետևում կանգնած ծայրահեղական ուժերին:

Armenia's MFA: The note on Armenia's Consulate General building in Lyon contains threat of recurrence of Armenian Genocide
03/11/2020 00:21
We strongly condemn the act of vandalism against the building of the Consulate General of Armenia in the city of Lyon, which was preceded by the incidents of desecration of the Armenian monuments in other cities of France and the massive anti-Armenian actions by the Turkish extremist organizations in the recent months on the grounds of hatred, Armenia's MFA said in a statement.
"The note on the building of the Consulate General of the Republic of Armenia is more than vocal, as it contains a threat of recurrence of the Armenian Genocide and a glorification of the curent Turkish President Recep Tayyip Erdoğan.
It is not accidental that such threats are voiced out against the people of Armenia when the Turkish-Azerbaijani genocidal alliance with the involvement of the international terrorist fighters tries to annihilate the Armenians in Artsakh.
We are convinced that the French authorities will hold the perpetrators of this vandalism and the extremist forces behind them accountable," the statement said.