Հայաստանը ՄԻԵԴ է ներկայացրել ԼՂ հակամարտությունում սիրիացի վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ ապացույցներ
03/11/2020 16:58
Հայաստանի Հանրապետությունը ՄԻԵԴ է ներկայացրել լրացուցիչ ապացույցներ, որոնք հիմնավորում են Թուրքիայի կողմից Եվրոպական Դատարանի 39-րդ կանոնի համաձայն անհապաղ միջոցներ կիրառելու մասին 2020 թվականի հոկտեմբերի 6-ի որոշումը չկատարելը, հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից։
Կառավարությունը Դատարանին տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում Թուրքիայի շարունակական, ուղղակի և անուղղակի ներգրավման մասին: Նաև հավաստի ապացույցներ են ներկայացվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում սիրիացի վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ, որոնք Ադրբեջան են տեղափոխվել ու տեղակայվել թուրքական ուժերի կողմից:
Միևնույն ժամանակ, Թուրքիան շարունակում է իր ներգրավվածությունը՝ հակամարտության մեջ Ադրբեջանին օգնելու պատրաստակամության անթաքույց հայտարարություններով: Դատարանին ներկայացված ապացույցները առավել ամրապնդվում են նաև օտարերկրյա պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հայտարարություններով։

Армения представила в ЕСПЧ доказательства об участии сирийских наемников в карабахском конфликте
Правительство Армении представило в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) дополнительные доказательства, которые подтверждают невыполнение Турцией введенных 6 октября 2020 года срочных мер, предусмотренных правилом 39 Регламента Европейского Суда, сообщает представительство Армении в ЕСПЧ.
Правительство проинформировало ЕСПЧ о постоянной, прямой и косвенной вовлеченности Турции в конфликт в Нагорном Карабахе. Представлены также достоверные доказательства участия в конфликте сирийских наемников, которые переброшены в Азербайджан турецкими силами.
В то же время Турция продолжает свою вовлеченность, открыто заявляя о готовности помощь Азербайджану в конфликте. Представленные ЕСПЧ доказательства подкреплены также заявлениями высокопоставленных должностных лиц иностранных государств.