Իսլամիստ ահաբեկիչները և Իսրայելը հայտնվել են նույն կողմում, բայց վաղ թե ուշ Թել Ավիվը բախվելու է Անկարայի կայսերական հավակնություններին. Փաշինյան
03/11/2020 10:36
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Իսրայելին կոչ է արել մտածել, արդյոք ճիշտ դիրքորոշում է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում:
«Կարծում եմ, որ Իսրայելը պետք է մտածի այն փաստի մասին, որ իրականում վարձկանները, իսլամիստ ահաբեկիչները և Իսրայելը նույն կողմում են: Այնպես որ, այդ երկիրը պետք է որոշի՝ արդյո՞ք իրեն հարմար է այդ իրավիճակը», - ասել է նա «The Jerusalem Post»-ին տված հարցազրույցում:
Փաշինյանը հորդորել է մտածել այն մասին, թե արդյո՞ք Իսրայելը ցանկանում է լինել Թուրքիայի նման երկրի հետ նույն ճամբարում: Ըստ նրա՝ վաղ թե ուշ Իսրայելն ինքն է բախվելու Անկարայի «կայսերական հավակնություններին»:
Ըստ Փաշինյանի՝ Իսրայելը զենք է մատակարարում Ադրբեջանին, որը ձգտում է «կազմակերպել Հայոց ցեղասպանություն Լեռնային Ղարաբաղում»:
Նա ընդգծել է, որ իսրայելական կողմը ներգրավված ղարաբաղյան հակամարտության մեջ, քանի որ «Իսրայելի կողմից մատակարարվող անօդաչու թռչող սարքերն ակտիվորեն օգտագործվում են Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողություններում»:

Исламистские террористы и Израиль оказались на одной стороне, но рано или поздно Тель-Авив столкнётся с имперскими амбициями Анкары - Пашинян
03/11/2020 09:46
Премьер-министр Армении Никол Пашинян призвал Израиль подумать, правильную ли он занял позицию в конфликте вокруг Нагорного Карабаха.
«Я считаю, что Израиль должен подумать о том, что, по сути, на одной стороне оказались наёмники, исламистские террористы и Израиль. Так что этой стране нужно решить, устраивает ли ее такая ситуация», - сказал он в интервью The Jerusalem Post, пишет «Интерфакс».
Пашинян призвал подумать, хочет ли Израиль оказаться в одном лагере с такой страной как Турция. По его словам, Израиль рано или поздно сам столкнётся с «имперскими амбициями» Анкары.
По словам Пашиняна, Израиль поставляет вооружение Азербайджану, стремящемуся «устроить геноцид армян в Нагорном Карабахе».
Он подчеркнул, что считает израильскую сторону вовлеченной в карабахский конфликт, так как «поставленные Израилем беспилотники активно используются в боевых действиях против Нагорного Карабаха».