ԱՄՆ-ի Միջին Արևմուտքի և Հարավային նահանգներում սկսվել է համընդհանուր ընտրությունների քվեարկությունը
ԱՄՆ-ի Միջին Արևմուտքի, նաև Հարավային ընտրատեղամասերում սկսվել են համընդհանուր ընտրությունների քվեարկությունը:
Ընտրատեղամասերը բացվել են տեղական ժամանակով ժամը 06:00-ին Իլինոյսի նահանգներում, որտեղ ընթանալու է պայքարը ընտրական կոլեգիայի անդամների 20 ձայնի համար, Միսուրի (10 ընտրող), Լուիզիանա (8): Մեկ ժամվա ընթացքում քվեարկություն կսկսվի տշրջանի այլ նահանգներում, այդ թվում՝ Տեխասում (38 ընտրող), Մինեսոտայում (10), Վիսկոնսինում (10), Միսիսիպիում (6): Միացյալ Նահանգների այս հատվածում վերջինը (Երևանի ժամանակով 18:00-ին) ընտրատեղամասերը կբացվեն Նեբրասկայի արևելյան մասում (5 ընտրող):
Մինեսոտան և Վիսկոնսինը, այսպես կոչված, տատանվող նահանգներից են, և ակնկալվում է, որ հատկապես սուր պայքար կընթանա նախագահի թեկնածուների՝ հանրապետական Դոնալդ Թրամփի և դեմոկրատ Ջո Բայդենի հաղթանակի համար: Միևնույն ժամանակ, չափազանց կարևոր է ընտրությունների արդյունքը հարավային Տեխաս նահանգում, որի բնակիչները նախընտրում են հանրապետականներին 1976 թվականից: Ինդիանայում (11 ընտրական ձայն) ընտրողները հիմնականում ընտրում են նաև հանրապետականներ, իսկ Իլինոյսում՝ դեմոկրատներ:

В штатах Среднего Запада и Юга США началось голосование на всеобщих выборах
Голосование на всеобщих выборах началось во вторник на избирательных участках в штатах Среднего Запада, а также на Юге США.
Избирательные участки открылись в 06:00 по местному времени в штатах Иллинойс, где развернется борьба за 20 голосов членов коллегии выборщиков, Миссури (10 выборщиков), Луизиана (8). В течение часа голосование начнется в других штатах этого региона, в том числе в Техасе (38 выборщиков), Миннесоте (10), Висконсине (10), Миссисипи (6). Последними в этой части США откроются участки в восточной части штата Небраска (5 выборщиков).
Миннесота и Висконсин относятся к числу так называемых колеблющихся штатов, и там, как ожидается, развернется особенно острая борьба за победу между кандидатами на пост президента - республиканцем Дональдом Трампом и демократом Джозефом Байденом.
В то же время крайне важен результат выборов в южном штате Техас, жители которого с 1976 года отдавали предпочтение республиканцам. В Индиане (11 голосов выборщиков) избиратели также обычно голосуют за республиканцев, а в Иллинойсе - за демократов.