Եթե Արցախը պարտվի, կպարտվի նաև Եվրոպան. Փարիզի փոխքաղաքապետ
Եթե Արցախը պարտություն կրի, պարտություն կկրի նաև Հայաստանը, իսկ եթե Հայաստանը պարտվի, Եվրոպան ևս կպարտվի: Այս մասին «Nation News»-ին տված հարցազրույցում ասել է Փարիզի փոխքաղաքապետ Անուշ Թորանյանը, հայտնում է Infoteka24-ը:
Նա նշել է, որ այսօր ադրբեջանա-թուրք ազգայնականները շրջում են Ֆրանսիայի փողոցներում`«մենք հայեր ենք փնտրում, մենք հայեր ենք որսում» կոչերով: Սա, նրա խոսքով, միանշանակ կապված է Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ:
«Ե՛վ Էրդողանը, և՛ Ալիևը փորձում են այս կերպ խթանել իրենց հակահայկական քարոզչությունը, նրանք պետք է ատելություն սերմանեն հայերի նկատմամբ», - ասել է նա:
Անուշ Թորանյանը վստահ է, որ եթե Արցախը պարտություն կրի, պարտություն կկրի նաև Հայաստանը, իսկ եթե Հայաստանը պարտվի, Եվրոպան ևս կպարտվի, և այդ մասին պետք է հստակ ասվի:
Այսօր ամբողջ աշխարհի հայկական համայնքներն իրենց երկրների կառավարություններից պահանջում են ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը: Փարիզի փոխքաղաքապետը կարծում է, որ եթե Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը միակ տարբերակն է, որը կապահովի Արցախի ժողովրդի խաղաղությունը, ապա դա պետք է արվի:
«Փարիզի քաղաքապետը հայտարարում է, որ այո, Արցախի Հանրապետության ճանաչումն այն է, ինչ մենք պատրաստ ենք անել, չնայած այն բանին, որ Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքականությունը դեռ միանշանակ չի աջակցում այս որոշմանը: Միևնույն ժամանակ, մենք կարծում ենք, որ պետք է լինի գոնե մեկ երկիր, որը կճանաչի Արցախի Հանրապետության անկախությունը, որից հետո կլինի ճանաչման շղթայական արձագանք», - ասել է Թորանյանը:
Նա նշել է, քանի որ Արցախը չճանաչված պետություն է, ոչ մի այլ երկիր չի կարող ուղղակիորեն օգնել Արցախին, ամեն ինչ պետք է արվի Հայաստանի միջոցով:
«Այդ պատճառով մենք փորձում ենք այս խնդրին նայել այս տեսանկյունից, անհրաժեշտ է ավելի լուրջ քայլեր ձեռնարկել մարդկանց մարդասիրական ճգնաժամից դուրս բերելու համար», - ասել է նա:
Նա նաև մեկնաբանել է ֆոսֆորի, կաստային արկերի և այլ արգելված զենքերի օգտագործումը Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերում: Նա հիշել է նախագահ Մակրոնի խոսքերը, որ Թուրքիայի գործողությունները պետք է անվանել ագրեսիա, ֆրանսիացիները պետք է անպայման բարձրաձայնեն և դատապարտեն դրանք:
«Բայց ԵՄ անդամ մյուս երկրների ներկայացուցիչները կարող են այլ պատասխան տալ: Ահա թե ինչու այժմ սփյուռքի բոլոր հայերը ոտքի են կանգնել՝ ցույց տալու իրական պատկերը բոլոր երկրների համար՝ հասկացնելու համար, որ Արցախյան պատերազմի ամբողջ ընթացքում տեղի են ունեցել լուրջ ռազմական խախտումներ», - ասել է Անուշ Թորանյանը:
Փարիզի փոխքաղաքապետն անհրաժեշտ է համարում նաև Ֆրանսիայում տեղեկատվական աշխատանքներ իրականացնելը, որպեսզի մարդիկ հասկանան, թե ինչ է Արցախյան հակամարտությունը, ինչու են Թուրքիան և Ադրբեջանը տարածաշրջանում նման ագրեսիվ քաղաքականություն վարում, որպեսզի հակամարտության էությունն աստիճանաբար պարզ դառնա Եվրոպային:

Если потерпит поражение Арцах, потерпит поражение Европа – вице-мэр Парижа
Если потерпит поражение Арцах, потерпит поражение Армения, а если потерпит поражение Армения, то потерпит поражение Европа. Об этом заявила в интервью Nation News заместитель мэра Парижа Ануш Торанян, передает Infoteka24.
Она рассказала, что сегодня по улицам Франции бродят азербайджано-турецкие националисты с призывами «мы ищем армян, мы охотимся на армян». Это, по ее словам, определенно связано с тем, что происходит в Арцахе.
«И Эрдоган, и Алиев таким образом пытаются продвигать свою антиармянскую пропаганду, им нужно разжигать ненависть к армянам», — считает она.
Ануш Торанян уверена, что если Арцах потерпит поражение, потерпит поражение Армения, а если потерпит поражение Армения, то потерпит поражение и Европа, и об этом нужно говорить конкретно.
Сегодня армянские общины всего мира требуют от правительств своих стран признания Республики Арцах. Заместитель мэра Парижа считает, что если международное признание Республики Арцах — единственный вариант, который обеспечит мир арцахцев, то это обязательно надо сделать.
«Мэр Парижа заявляет, что да, признание Республики Арцах — это то, что мы готовы сделать, не смотря на то, что внешняя политика Франции пока не поддерживает это решение однозначно. В то же время, мы думаем, что должна быть хотя бы одна страна, которая признает независимость Республики Арцах, после чего пойдет цепная реакция признания», — сказала Торанян.
Она отметила, что так как Арцах — непризнанное государство, никакая другая страна не может напрямую помочь Арцаху, все должно осуществляться через Армению.
«Вот почему мы пытаемся взглянуть на этот вопрос с этой точки зрения, нужно предпринять более серьезные шаги для вывода людей из гуманитарного кризиса», — сказала она.
Также она прокомментировала использование Турцией и Азербайджаном фосфорного, кассетного и другого запрещенного оружия в гражданских населенных пунктах в Арцахе. Она напомнила, слова президента Макрона о том, что действия Турции однозначно следует назвать агрессией, французы обязательно должны решительно высказаться и осудить их.
«Но представители других стран-членов ЕС могут дать другой ответ. Вот почему сейчас все армяне диаспоры встали, чтобы показать истинную картину для всех стран, дать понять, что серьезные военные нарушения имели место на протяжении всей Арцахской войны», — сказала Ануш Торанян.
Заместитель мэра Парижа также считает необходимым вести информационную работу во Франции, чтобы люди понимали, что такое арцахский конфликт, почему Турция и Азербайджан проводят такую агрессивную политику в регионе, чтобы суть конфликта постепенно стала понятна Европе.