Հայաստանում մակրոտնտեսական վիճակը կայուն է. ՊԵԿ նախագահ
Պետական բյուջեի մասին օրենքով 2020 թվականի հարկային եկամուտների սպասողականն այս պահի նախատեսված է 1 տրիլիոն 320.5  միլիարդ դրամ, սակայն մեր կանախատեսումներով և սպասումներով այն կարող է կազմել 1 տրիլիոն 360 միլիարդ դրամ, հնարավոր է՝ մի փոքր ավելի: Սա շատ լավ ցուցանիշ է, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
«Համավարակի և պատերազմական գործողությունների պատճառով մեր սպասումները մի փոքր վատն էին, սակայն մեր բիզնեսը կարողացավ իր տեղը գտնել: Հայաստանում մակրոտնտեսական վիճակը կայուն է, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս տնտեսության մինիմում մակարդակ ապահովել», - ասաց ՊԵԿ նախագահը:
Նա միաժամանակ նշեց, որ ԱԱՀ վճարողների մոտ կարգապահությունն ավելի բարձր նշաձողի վրա է եղել, քան շրջանառության հարկ վճարողների դեպքում:

В Армении стабильная макроэкономическая ситуация – председатель КГД
Согласно государственному бюджету на 2020 год, прогнозирование налоговых поступлений на текущий момент составляет 1 трлн. 320.5 млрд. драмов, однако по нашим прогнозам и ожиданиям, налоговые доходы могут составить 1 трлн. 360 млрд. драмов, может, чуть больше. Это очень хороший показатель, заявил сегодня в беседе с журналистами председатель Комитета государственных доходов Эдвард Ованнисян.
«Из-за эпидемии коронавируса и военных действий наши ожидания были чуть хуже, однако наш бизнес смог найти свое место. Макроэкономическая ситуация в Армении стабильная, что дает возможность обеспечить минимальный уровень экономики», - сказал он.
При этом председатель КГД отметил, что у плательщиков НДС дисциплина на более высоком уровне, чем у тех, кто платит налог с оборота.