Գիշերը Շուշիում բավականին թեժ է եղել. քաղաքացիական օբյեկտները թիրախավորվել են կասետային զինատեսակներով. Արտակ Բեգլարյան
04/11/2020 12:29
Գիշերը բավականին թեժ է եղել Շուշիում, և քաղաքացիական օբյեկտներն Ադրբեջանի կողմից ինտենսիվ կերպով թիրախավորվել են: Առկա են վիրավորներ և բավականին մեծ ավերածություններ, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը:
«Այս պահին մանրամասները ճշտվում են: Մարտունի քաղաքը նույնպես թիրախավոված է եղել, առկա են ավերածություններ, բայց, բարեբախտաբար, մարդկային կորուստներ, վիրավորներ չունենք: Մի շարք գյուղական համայնքներ ևս թիրախավորվել են», - ասաց բանախոսը:
Արտակ Բեգլարյանը հիշեցրեց, որ երեկ Ստեփանակերտի թիրախավորման հետևանքով երկու քաղաքացիական անձ է վիրավորվել:
«Ադրբեջանը շարունակում է դիտավորյալ թիրախավորել քաղաքացիական անձանց և օբյեկտները, չի պահում միջազգային պայմանավորվածությունները: Երեկ թիրախավորվել են նաև Շուշին, Մարտունին և այլ բնակավայրեր, այդ թվում՝ կասետային զինատեսակներով, ինչը միջազգային իրավունքով արգելված զինատեսակ է՝ հատկապես քաղաքացիական օբյեկտների շրջակայքում», - նշեց ՄԻՊ-ը:

В Шуши этой ночью довольно напряженно, гражданские объекты подвергались обстрелу кассетными снарядами – омбудсмен Карабаха
04/11/2020 13:47
В Шуши этой ночью довольно напряженно, ВС Азербайджана интенсивно обстреливали гражданские объекты, в результате чего есть раненые и большие разрушения, заявил сегодня на пресс-конференции Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян.
«На данный момент данные уточняются. Город Мартуни также подвергся обстрелам, есть разрушения, но, к счастью человеческих жертв и раненых нет. Под обстрелом находились также ряд сельских общин», - сказал Артак Бегларян.
Он напомнил, что в результате вчерашнего ракетного обстрела Степанакерта были ранены двое гражданских лиц.
«Азербайджан продолжает преднамеренно брать под прицел гражданское население и объекты, не соблюдает нормы международные гуманитарного права и договоренности. Вчера были подвергнуты обстрелу Шуши, Мартуни и другие населенные пункты, в том числе применялись кассетные снаряды, которые запрещено использовать международным правом», - отметил омбудсмен Арцаха.